Ο ΛεΜπρόν επέστρεψε και… καθάρισε στην Ιντιάνα για τους Λέικερς στην παράταση (Video)

2021-11-25T07:51:43+00:00 2021-11-25T07:51:43+00:00.

25/Nov/21 07:51

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς θεωρεί πως δεν έπρεπε να αποβληθεί στον καυγά με τον Στιούαρτ των Πίστονς. Όπως και να ‘χει έλειψε σε ένα παιχνίδι (ήττα με τους Νικς) και έδωσε τη δική του “απάντηση” στο όλο σκηνικό με 39 πόντους και μεγάλα καλάθια στην παράταση κόντρα στους Πέισερς…

Ο ΛεΜπρόν πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα στο έξτρα πεντάλεπτο κι οι Λέικερς νίκησαν με 124-116 τους Πέισερς, παίζοντας αυτή τη φορά χωρίς τον Άντονι Ντέιβις! Οι 39 πόντοι ήταν το ρεκόρ σεζόν για τον “Βασιλιά” που επέστρεψε μετά την τιμωρία του και έσωσε τους Λέικερς στο τέλος της κανονικής διάρκειας κι ακόμα περισσότερο στην παράταση.

Είχε 13/29 σουτ με 5/12 τρίποντα αλλά αυτό που μετράει ήταν ότι ευστόχησε στις κρίσιμες στιγμές.

Οι Λέικερς δεν βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ως το 43! Ο Μαλίκ Μονκ (17π.) το έκανε με 4:35 να απομένουν, ενώ ο ΛεΜπρόν έβαλε επτά σερί πόντους για το 110-104. Δύο βολές του Ουέστμπρουκ (20π.) έκαναν το 112-109, αλλά ο ρούκι Κρις Ντουάρτε ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος με ένα απίθανο εκτός ισορροπίας τρίποντο… με υποψία και φάουλ.

Το σουτ του ΛεΜπρόν στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο. Βρήκαν όμως τα επόμενα δύο. Με back to back τρίποντα, ο “Βασιλιάς” έβαλε μπροστά τους Λέικερς με 120-114 και ο Ουέιν Έλλινγκτον (14π.) με ένα ακόμα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα “κλείδωσε” τη νίκη.

Ο Μάλκομ Μπρόγκτον με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Πέισερς, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ κι έξι ασίστ στο ενεργητικό του. Με 16 τέλειωσε το ματς ο Τζάστιν Χόλιντεϊ για τους Πέισερς που βρίσκονται στην τρίτη από το τέλος θέση στην ανατολική περιφέρεια.