Οι Νετς είναι οι άρχοντες της Νέας Υόρκης! (Video)

2021-12-01T07:09:45+00:00 2021-12-01T07:09:45+00:00.

01/Dec/21 07:09

Ο Τζέιμς Τζόνσον πέτυχε 2/2 βολές περίπου δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος και οι Νετς πήραν το μεγάλο ντέρμπι της Νέας Υόρκης με 112-110, κρατώντας παράλληλα την κορυφαία θέση στη βαθμολογία της ανατολικής περιφέρειας!

Το ματς έγινε στην έδρα των Νετς, αλλά οι 18.000 φανς των ομάδων ήταν μοιρασμένοι στα δύο όπως αναμενόταν κι ήταν το μεγαλύτερο κοινό που παρακολούθησε το ντέρμπι της πόλης στο Μπρούκλιν!

Ο Τζέιμς Χάρντεν έβαλε 34 πόντους κι άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 10 ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά τον ολοκλήρωσε με 27 πόντους και εννιά τελικές πάσες!

Έβαλε μάλιστα 11 στα τελευταία έξι λεπτά και … φυσικά η μπάλα πήγε στα χέρια του στην τελευταία επίθεση των Νετς κι ενώ ο Εβάν Φουρνιέ (13π.) ισοφάρισε με τρίποντο, 17” πριν το τέλος.

Οι Νικς έστειλαν δεύτερο παίκτη πάνω στον Ντουράντ για να τον αποτρέψουν από το να σουτάρει κι αυτός πάσαρε στον Τζέιμς Τζόνσον που είχε μείνει αμαρκάριστος.

Ο έμπειρος φόργουορντ πήγε προς το καλάθι καθώς δεν υπήρχε χρόνος και κέρδισε το φάουλ, ευστοχώντας στις βολές (και σε όλες τις προσπάθειες τους για επτά πόντους). Το σουτ του Φουρνιέ από το κέντρο δεν βρήκε το στόχο και τέλος.

Ο Άλεκ Μπερκς πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 25 πόντους (είναι εδώ και τρία ματς ο βασικός πόιντ γκαρντ των Νικς) με 4/10 τρίποντα και πέντε ασίστ, ενώ ο Τζούλιους Ραντλ πλησίασε το τριπλ νταμπλ με 24 πόντους, εννιά ριμπάουντ και οκτώ τελικές πάσες στο ενεργητικό του.

Πολύ καλός ήταν κι ο Ντέρικ Ρόουζ που επανήλθε μετά τρία ματς, μετρώντας 16 πόντους και εννιά ασίστ ερχόμενος από τον πάγκο για 35 λεπτά συμμετοχής.

Οι Νικς έπεσαν στο 11-10 (15-6 οι Νετς) κι ισοβαθμούν με τους Καβαλίερς, τους Σέλτικς, τους Χοκς και τους Σίξερς (!) στις θέσεις 7-11.