ΝΒΑ: Ο Λούκα κι οι Μάβερικς σάρωσαν τους Πέλικανς (αποτελέσματα)

2021-12-02T08:39:22+00:00 2021-12-02T08:39:22+00:00.

02/Dec/21 08:39

Ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 28 πόντους και μοίρασε 14 ασίστ, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις έπαιξε κανονικά παρότι προερχόταν από ελαφρύ (όπως αποδείχτηκε) τραυματισμό κι οι Μάβερικς διέλυσαν με 139-107 τους Πέλικανς, μέσα στη Νέα Ορλεάνη!

Ήταν το έκτο σερί ματς του Λούκα με +9 ασίστ (τα πέντε με πάνω από δέκα) κι οι Μάβερικς σταμάτησαν το σερί των δύο ηττών που είχαν, ανεβαίνοντας στην 4η θέση της δυτικής περιφέρειας, με τους ΣανςΟυόριορς και Τζαζ να βρίσκονται μπροστά τους.

Οι Μάβερικς προηγήθηκαν με 21 πόντους στο ημίχρονο αλλά δεν σταμάτησαν και με… σπασμένα φρένα διέλυσαν τους Πέλικανς που διένυαν μία καλή περίοδο με 3/4 νίκες στα τελευταία τους παιχνίδια.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον κι ο Τιμ Χάρνταγουεϊ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα από τον πάγκο, προστέθηκαν στους διακριθέντες για την ομάδα του Κιντ.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 29 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Πέλικανς, ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας έμεινε στους έξι πόντους από τους… 39 που έβαλε στο προηγούμενο ματς με 7/8 τρίποντα. Ήταν το season low του Λιθουανού σέντερ που μόνο στην πρεμιέρα της σεζόν είχε πετύχει μονοψήφιο αριθμό πόντων.

– Οι Ρόκετς πέτυχαν τέταρτη σερί νίκη (δεύτερη κατά των Θάντερ), ένα σερί που ακολούθησε τις 15 συνεχόμενες ήττες τους!

– Οι Σέλτικς νίκησαν στον πόντου τους Σίξερς με ένα σκορ… παλιάς κοπής (88-87) και τον Ουίλιαμς να κόβει τον Νιανγκ στο σουτ της νίκης στην εκπνοή.

– Στη δεύτερη θέση της Ανατολής ανέβηκαν οι Ουίζαρντς μαζί με τους Μπακς μετά τη νίκη τους επί των φορμαρισμένων Τίμπεργουλφς.