Γκρίζλις-Θάντερ 152-79: Μυθικό ρεκόρ διαφοράς όλων των εποχών! (Video)

2021-12-03T07:01:18+00:00 2021-12-03T07:01:18+00:00.

03/Dec/21 07:01

Οι Γκρίζλις διέλυσαν με 152-79 τους Θάντερ στο Μέμφις και μάλιστα χωρίς τον Τζα Μοράντ και έτσι πέτυχαν ρεκόρ μεγαλύτερης διαφοράς στην ιστορία του ΝΒΑ!!!

Ίσως κι οι ίδιοι οι παίκτες να το γνώριζαν, αφού δεν κατέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο με το επί μέρους σκορ σε αυτήν να είναι 39-17!

Οι 73 πόντοι διαφοράς ξεπέρασαν εύκολα τους 68 του προηγούμενου ρεκόρ που κρατούσε από το 1991, ακριβώς 20 χρόνια πίσω παρά μερικές μέρες (17 Δεκεμβρίου), όταν οι Καβαλίερς συνέτριψαν με 148-80 τους Μαϊάμι Χιτ.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 78 πόντους, ενώ στο ημίχρονο οι Γκρίζλις ήταν μπροστά με νταμπλ σκορ 72-36. Δεν σταμάτησαν όμως.

Έπαιξαν 12 παίκτες κι οι εννιά είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους Γκρίζλις που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζα Μοράντ για τρίτο σερί ματς και μετράνε τον ίδιο αριθμό νικών!

Ο Τζάρεν Τζάκσον τζούνιορ πέτυχε 27 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των ρέκορντμαν του ΝΒΑ. Τον ακολούθησαν ο ΝτιΆντονι Μέλτον με 19, ο Σάντι Αλντάμα με 18 κι ο Τζον Κόντσαρ με 17. Οι Γκρίζλις πέτυχαν ρεκόρ ιστορία σε ποσοστά ευστοχίας, έχοντας το εκπληκτικό 62,5% στα σουτ εντός πεδιάς.

Όσο για τους Θάντερ; Τι να πει κανείς μετά αυτήν την εμφάνιση-στίγμα πλέον. Να σημειώσουμε πως οι Θάντερ φλέρταραν με το αρνητικό ρεκόρ και πέρυσι, όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 67 πόντους από τους Πέισερς στην Ιντιανάπολις και τελικά… κατάφεραν να χάσουν με 57.

Ο Λου Ντορτ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος τους σκόρερ, ενώ ο Σάσα Ποκουσέφσκι πέτυχε τέσσερις με 2/7 σουτ.