ΝΒΑ: Οι Μπουλς… ταύροι και στη Νέα Υόρκη (βαθμολογία)

2021-12-03T07:49:56+00:00 2021-12-03T19:55:12+00:00.

03/Dec/21 07:49

Οι Μπουλς αποδείχτηκαν… ταύροι και στη Νέα Υόρκη, επικρατώντας των Νικς με 119-115 και χάρη σε αυτή τη νίκη ανέβηκαν μόνοι δεύτερο στην ανατολική περιφέρεια!

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν πέτυχε 34 πόντους και το μεγάλο καλάθι περίπου 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τους Μπουλς να φεύγουν νικητές από τη Νέα Υόρκη, παρότι οι Νικς γύρισαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με 18 πόντους στο ημίχρονο (από την πρώτη περίοδο μάλιστα, 37-19), αλλά σταδιακά οι Νικς έφτασαν στο καλάθι.

Μέχρι που “μίλησε” και πάλι ο σπουδαίος ΝτεΡόζαν που είχε 11/18 σουτ… μέχρι να ευστοχήσει σε ακόμα ένα και να δώσει τη νίκη στους Μπουλς. Τώρα απέχουν μόλις μία νίκη από τους πρωτοπόρους της Ανατολής, Νετς, ενώ οι Νικς έπεσαν στο 11-11 και την 10η θέση. Ανέλπιστα χαμηλά θα λέγαμε…

Ο Ζακ Λαβίν μέτρησε 27 πόντους και την “Αγία Τριάδα” του κόουτς Ντόνοβαν συμπλήρωσε ο Νίκολα Βούτσεβιτς που επίσης σταμάτησε στους 27. Κανείς άλλος παίκτης των Μπουλς δεν πέτυχε πάνω από οκτώ πόντους (Λόνζο Μπολ).

Ο Τζούλιους Ραντλ ήταν ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων Νικς με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ και έξι ασίστ (για επτά λάθη όμως), ενώ τρεις περιφερειακοί του Τιμποντό είχαν από 16 (Ρόουζ, Μπερκς, Φουρνιέ) και 15 πόντους έβαλε ο Ιμάνουελ Κουίκλι που ξεκίνησε στο βασικό σχήμα αφού έλειπε ο Μπάρετ.

ΣΠΕΡΣ: ΘΡΊΑΜΒΟΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΛΙΛΑΡΝΤ

Σε άλλο παιχνίδι της βραδιάς, οι Σπερς διέλυσαν τους Μπλέιζερς με 114-83, πληρώνοντας ακριβά την απουσία του Ντάμιαν Λίλαρντ με τη χειρότερη εμφάνιση της σεζόν.

Ο Μπριν Φορμπς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σπερς από τον πάγκο, ενώ και οι πέντε βασικοί του “Ποπ” πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ντεζούντε Μάρεϊ είχε 15 με 13 ασίστ, ενώ ο Κέλντον Τζόνσον με τον Ποέτλ μοιράστηακν εξ ίσου 28 πόντους.

Ο Νόρμαν Πάουελ έβαλε 16 αλλά με 3/13 σουτ για τους Μπλέιζερς κι άλλους τόσους ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, επίσης όμως με μεγάλη αστοχία (7/18) στα σουτ εντός πεδιάς.