Kλίπερς: Τρία τρίποντα στο τελευταίο λεπτό και έγιναν οι κυρίαρχοι του Λος Άντζελες (Video)

2021-12-04T07:14:19+00:00 2021-12-04T07:14:19+00:00.

04/Dec/21 07:14

Με τρία εύστοχα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, δύο από τους Λουκ Κενάρντ και ένα από τον Μάρκους Μόρις, οι Κλίπερς πέτυχαν μεγάλη νίκη με 119-115 επί των Λέικερς κι έγιναν έτσι οι κυρίαρχοι του Λος Άντζελες στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης…

Πρώτα ο αριστερόχειρας λευκός γκαρντ έβαλε δύο στη σειρά έκανε το 116-111 με 37” να απομένουν στο χρονόμετρο κι ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς στο παιχνίδι με 21 πόντους και 6/9 τρίποντα, Μάρκους Μόρις, κλείδωσε τη μεγάλη νίκη για την ομάδα του μόλις επτά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του συναρπαστικού!

Οι Κλίπερς, μάλιστα, προσπέρασαν στη βαθμολογία τους τυπικά γηπεδούχους Λέικερς, καθώς έχουν τώρα ρεκόρ 12-11 έναντι 12-12!

Ο Κενάρντ ακολούθησε τον Μόρις στο σκοράρισμα με 19 πόντους (5/8) τρίποντα, όσους έβαλε κι ο Πολ Τζορτζ που όμως περιορίστηκε αρκετά, χάνοντας πολλά σουτ (0/7 τρίποντα). Μοίρασε όμως εννιά ασίστ κι άλλες οκτώ ο Ρέτζι Τζάκσον που μέτρησε 16 πόντους

Οι Κλίπερς ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα οκτώ πόντων. Χρειάστηκαν όμως αυτές οι τρεις “βόμβες” για να σταματήσουν την αντεπίθεση των Λέικερς και να πάρουν τη σπουδαία νίκη.

Ο Άντονι Ντέιβις σημείωσε 27 πόντους (10ριμπ.), ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς επέστρεψε μετά το… σφάλμα στο τεστ κορωνοϊού κι είχε 23 και 11 ριμπάουντ (6 ασίστ). Ο Μαλίκ Μονκ έκανε ένα ακόμα καλό παιχνίδι πετυχαίνοντας 20 πόντους, ενώ 13 έβαλε ο Καρμέλο Άντονι.

Δεν βοήθησε ιδιαίτερα ο Ράσελ Ουέστμπρουκ με 10 πόντους και 9 ασίστ, παίρνοντας ελάχιστες προσπάθειες (4/8 σουτ, 2/2 τρίποντα).

Οι Λέικερς βρίσκονται στην 7η θέση κι οι Κλίπερς στην 6η, ακριβώς δηλαδή στο όριο των play-off και του play in τουρνουά αλλά είναι ακόμα πολύ νωρίς για να δούμε τις τάσεις που έχουν προς τα πάνω ή … κάτω.