Ντουράντ: Ρεκόρ σεζόν 51 πόντους στο ΝΒΑ, κέρδισε Πίστονς και… Κάρι (Video)

2021-12-13T07:30:21+00:00 2021-12-13T17:00:28+00:00.

13/Dec/21 07:30

DETROIT, MI - DECEMBER 12: Kevin Durant #7 of the Brooklyn Nets runs down the court during the game against the Detroit Pistons on December 12, 2021 at Little Caesars Arena in Detroit, Michigan. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2021 NBAE (Photo by Brian Sevald/NBAE via Getty Images)

Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 51 πόντους και οδήγησε τους Νετς στη νίκη με 116-104 επί των Πίστονς στο Ντιτρόιτ, σπάζοντας και το φετινό ρεκόρ σεζόν του ΝΒΑ που κατείχε ο Στεφ Κάρι με 50!

Με τον Τζέιμς Χάρντεν εκτός αγώνα για ξεκούραση, ο Κέβιν, Ντουράντ σήκωσε το επιθετικό βάρος των Νετς, σκοράροντας 10+ πόντους σε κάθε περίοδο, ενώ μοίρασε και εννιά ασίστ. Είχε 14/15 βολές και 5/10 τρίποντα, παίζοντας 41 λεπτά για να… σώσει τους Νετς που κρατούν μία διαφορά 1,5 νίκης από τους Μπακς στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας.

Παρότι έπαιζαν με τη χειρότερη ομάδα του ΝΒΑ, τους Πίστονς των 12 σερί ηττών πλέον, οι Νετς χρειάστηκε να πετύχουν ένα επί μέρους σκορ 30-13 στην τελευταία περίοδο για να κυριαρχήσουν και να “καθαρίσουν” το παιχνίδι.

Αυτό ήταν το έβδομο παιχνίδι καριέρας με +50 πόντους για τον Κέβιν Ντουράντ, τον πρώτο σκόρερ του ΝΒΑ- με δεύτερο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο– που έκανε ρεκόρ με τη φανέλα των Νετς.

Ο Πάτι Μιλς πρόσθεσε 18 (5 ασίστ), ενώ ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ μέτρησε 15.

Ο ρούκι Κέιντ Κάνινγκχαμ σημείωσε 26 πόντους κι ο Φρανκ Τζόνσον 25 για τους Πίστονς που θα αγωνίζονται χωρίς τον δικό τους πρώτο σκόρερ, Τζέραμι Γκραντ, για τις επόμενες έξι εβδομάδες.