Σέλτικς: Καταιγιστικός Τέιτουμ με 42, νίκησε Γιάννη και Μπακς – Χτύπησε ο Μίντλετον (Video)

2021-12-14T07:23:08+00:00 2021-12-14T11:53:37+00:00.

14/Dec/21 07:23

Οι Σέλτικς επικράτησαν εύκολα με 117-103 των Μπακς, με καταιγιστικό τον Τζέισον Τέιτουμ που πέτυχε 42 πόντους κι οδήγησε την ομάδα του στην εντός έδρας νίκη, ενώ οι πρωταθλητές έχασαν και τον Κρις Μίντλετον με τραυματισμό στο πόδι…

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε στους 20 πόντους κι οι Μπακς δεν εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους ξεκίνημα στο παιχνίδι. Προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους διαφορά, αλλά οι Σέλτικς πέρασαν μπροστά με έναν στο ημίχρονο και πήγαν το σκορ στο +11 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι πρωταθλητές μείωσαν σε εννιά αλλά ο Τέιτουμ πέτυχε 16 πόντους στην τέταρτη περίοδο και κράτησε τους Σέλτικς στο σκορ χωρίς να απειληθούν περαιτέρω.

Ο Τέιτουμ είχε 7/13 τρίποντα, ενώ πολύτιμη βοήθεια έδωσε ο Τζέιλεν Μπράουν (19π.) που επέστρεψε μετά πέντε ματς στα οποία οι Σέλτικς είχαν 1-4 σε ταξίδι τους στη Δύση. Ο Γκραντ Ουίλιαμς έβαλε 17 (5/7 τρίποντα) και ο Αλ Χόρφορντ με τον Ρόμπερτ Ουίλιαμς από 10.

Ο Γιάννης μέτρησε 20 με 7/14 σουτ (0/3 τρίποντα), οκτώ ριμπάουντ και τρεις ασίστ, αμέσως επόμενο παιχνίδι μετά το πρώτο του φετινό τριπλ νταμπλ με τους Νικς. Οι Μπακς στάθηκαν άτυχοι καθώς στην τρίτη περίοδο έχασαν και τον Κρις Μίντλετον με υπερέκταση στο αριστερό γόνατο κι ενώ είχε πετύχει μόλις τέσσερις πόντους. Είχε 20+ στα τελευταία επτά παιχνίδια του, ενώ αυτή ήταν η μόλις τρίτη ήττα των Μπακς στα τελευταία 15 ματς κι έπεσαν στις δύο νίκες απόσταση από τους πρωτοπόρους Νετς στην Ανατολή.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε επίσης 20 πόντους (8 ασίστ), ενώ 15 με εννιά ριμπάουντ είχε ο Πατ Κόνατον.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε δύο λεπτά και πρόλαβε να βάλει πέντε πόντους με 2/2 δίποντα και 1/1 βολή.

Οι Σέλτικς παλεύουν να ανέβουν στη βαθμολογία, αλλά αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην 9η θέση με 14=14, έναντι 18-11 των Μπακς που ισοβαθμούν με τους Μπουλς στη 2η.