Ουόριορς: Στο τσακ έχασε το τρίποντο ρεκόρ ο Στεφ Κάρι, στο… τσακ κι η νίκη στην Ιντιάνα! (Video)

2021-12-14T07:59:26+00:00 2021-12-14T07:59:26+00:00.

14/Dec/21 07:59

Όλοι στο γήπεδο των Πέισερς ασχολούνταν με το τρίποντο ρεκόρ του Στεφ Κάρι. Επτά ήθελε για να ξεπεράσει τον Ρέι Άλεν. Ήθελαν να δουν να γράφει ιστορία, φίλοι της Ιντιάνα ή των Ουόριορς, δεν είχε σημασία. Τελικά δεν τα κατάφερε στο… τσακ, στο παρά δύο και θα έχει την ευκαιρία να το κάνει σε ένα “ναό” του μπάσκετ, το Madison Square Garden!

Στο… τσακ όμως κέρδισαν και οι Ουόριορς με 102-100 γιατί στο τέλος της ημέρας αυτό θα μετρήσει για αυτούς κι όχι το παραλίγο ρεκόρ του Στεφ.

Ο Κάρι έβαλε τελικά 5/15 τρίποντα και ένα σύνολο 26 πόντων, ισοφάρισε το παιχνίδι περίπου 45” πριν το τέλος, αστόχησε στην επόμενη προσπάθεια αλλά σαν “από μηχανής θεός” εμφανίστηκε ο Κεβόν Λούνεϊ και με δίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 102-100 αφού οι Πέισερς έχασαν στο τέλος την ευκαιρία τους!

Οι Ουόριορς μάλιστα πέρασαν και πάλι μπροστά στη βαθμολογία της Δύσης και του ΝΒΑ συνολικά, αφού οι Σανς έχασαν από τους Κλίπερς και έμειναν μισή νίκη πίσω.

Ο Κάρι πρόσθεσε έξι ασίστ και έξι ριμπάουντ. Στα τελευταία δύο λεπτά οι φίλαθλοι στο Gainbridge Fieldhouse σηκώθηκαν από τα καθίσματα τους για να δουν το ρεκόρ, αλλά ο δις MVP δεν τα κατάφερε αυτή τη φορά. Ίσως αν το ματς πήγαινε στην παράταση να το κατάφερνε, αλλά ο Λούνεϊ είχε… άλλη άποψη και προφανώς καλά έκανε για τους Ουόριορς.

Πέτυχε μάλιστα συνολικά 14 πόντους (8 ριμπάουντ) σε μία σπάνια για αυτόν επιθετική “έξαρση”. Από 15 πόντους πρόσθεσαν ο Ντρέιμοντ Γκριν και ο Άντριου Ουίγκινς.

Οι Πέισερς χαράμισαν ένα προβάδισμα οκτώ πόντων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ήταν μπροστά με 100-95, πριν ο Κάρι βάλει το πέμπτο του τρίποντο κι ισοφαρίσει με ένα δύσκολο λέι απ.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε ό,τι μπορούσε με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 23 έβαλε ο Μάλκομ Μπρόγκντον και 19 ο Κάρις ΛεΒερτ. Ο Μάιλς Τέρνερ μόλις 6 πόντους με 1/10 σουτ (0/6 τρίποντα!), αλλά είχε 10 ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ.

Οι Πέισερς έπεσαν στο 12-17 και την 13η θέση της ανατολικής περιφέρειας, δύο νίκες πίσω από τη ζώνη του plai-in τουρνουά.