Μπακς: Ο Γιάννης ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο στην… τέταρτη σερί νίκη (Video)

2021-12-29T07:14:22+00:00 2021-12-29T10:00:39+00:00.

29/Dec/21 07:14

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 20 από τους 28 πόντους του στην τελευταία περίοδο και οι Μπακς πέρασαν… μαρς με 127-110 από το Ορλάντο, σημειώνοντας την τέταρτη σερί νίκη τους!

Οι Μπακς έδειξαν να … σαρώνουν τους Μάτζικ στο πρώτο ημίχρονο όταν πήραν διαφορά ακόμα και 29 πόντων (40-21 το επί μέρους σκορ στο δεύτερο 12λεπτο), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ένα σερί 19-0 (!) μειώνοντας στους δέκα, ενώ έφτασαν και στους οκτώ, 106-98, περίπου επτά λεπτά πριν το τέλος.

Ο Γιάννης όμως πήρε την κατάσταση πάνω του και τέλειωσε το ματς με το 24ο παιχνίδι 20 πόντων στην τέταρτη περίοδο. Είχε συνολικά 28 πόντους, έξι ριμπάουντ κι έξι ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής, ο Κρις Μίντλετον έβαλε 21, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις σημείωσε 17 από τους 19 συνολικά, στο εντυπωσιακό για τους πρωταθλητές πρώτο ημίχρονο.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 18 και 10 ασίστ και οι Μπακς νίκησαν για τέταρτη σερί φορά, πέμπτη στα τελευταία επτά παιχνίδια και βρίσκονται στην 3η θέση της ανατολικής περιφέρειας, δύο νίκες πίσω από τους πρωτοπόρους Νετς.

Ο ρούκι Γερμανός, Φρανζ Βάγκνερ, έκανε ρεκόρ καριέρας με 38 πόντους (12/20 σουτ, 10/10 βολές), βάζοντας 27 στο δεύτερο ημίχρονο της αντεπίθεσης των Μάτζικ που έμειναν στην προτελευταία θέση της Ανατολής, χωρίς ουσιαστικές βλέψεις πλέον, ούτε για το “play-in” τουρνουά.