Ουόριορς-Νάγκετς: Ο Κάρι πρώτος στα 3.000 τρίποντα, ο Γιόκιτς… μπλόκαρε τη νίκη! (Video)

2021-12-29T08:04:34+00:00 2021-12-29T08:04:34+00:00.

29/Dec/21 08:04

O Στεφ Κάρι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έφτασε τα 3.000 τρίποντα, αλλά το “millenium” του κορυφαίου σουτέρ όλων των εποχών σημαδεύτηκε από την ήττα των Ουόριορς εξαιτίας του μπλοκ του Νίκολα Γιόκιτς στον ρούκι Κουμίνγκα, 8” πριν το τέλος…

Οι Νάγκετς επικράτησαν με 89-86 των πρωτοπόρων (παρέμειναν) Ουόριορς στο Σαν Φρανσίσκο σε ένα σκληρό παιχνίδι βγαλμένο από τα… ’80ς, με τον Νίκολα Γιόκιτς να το κρίνει με το μοναδικό του μπλοκ στον αγώνα (22 πόντοι, 18 ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τέσσερα κλεψίματα).

Ο Καμπάτσο έβαλε 1/2 βολές (5π., 7ασ.) για το 89-86 μετά το μπλοκ του MVP πάνω στον Κουμίνγκα, ο Αντρέ Ιγκουοντάλα είχε μία ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το τρίποντο του ήταν… αίρμπολ.

Ο Κάρι μέτρησε 23 πόντους με 5/14 τρίποντα- 21 στο δεύτερο ημίχρονο- ισοφαρίζοντας το δικό του ρεκόρ από το 2014-16 με 157 σερί ματς ευστοχώντας σε τουλάχιστον ένα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα!

Οι Νάγκετς θα μπορούσαν να είχαν “καθαρίσει” πολύ πιο εύκολα, αφού προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου, 60-36! Ο Κάρι όμως ανέλαβε δράση στο δεύτερο μέρος, η άμυνα των Ουόριορς καθήλωσε τους Νάγκετς που πέτυχαν μόλις 29 στα τελευταία δύο 12λεπτα και το ματς έγινε ντέρμπι με την κατάληξη που περιγράψαμε παραπάνω και μπορείτε να δείτε στο βίντεο.

Οι Νάγκετς πέτυχαν τη 2η σερί νίκη τους και ανέβηκαν στην 5η θέση της Δύσης, ενώ οι Ουόριορς κρατήθηκαν στην κορυφή της περιφέρειας και του ΝΒΑ, μισή νίκη μπροστά από τους Σανς.

Ο Ουίλ Μπάρτον πέτυχε 21 πόντους για τους φιλοξενούμενους Νάγκετς και μαζί με τον Γιόκιτς ήταν οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Άντριου Ουίγκινς επέστρεψε από το πρωτόκολλο του ΝΒΑ για τον κορωνοϊό βάζοντας 21 πόντους, ενώ 11 μέτρησε ο Γκάρι Πέιτον τζ.

Οι Ουόριορς έπαιξαν για πρώτη φορά χωρίς τον Ντρέιμοντ Γκριν που βγήκε θετικός σε τεστ κορωνοϊού.