Μπακς: Ρεσιτάλ Γιάννη στο Ορλάντο, 5η σερί νίκη οι πρωταθλητές (Video

2021-12-31T07:16:19+00:00 2021-12-31T07:28:39+00:00.

31/Dec/21 07:16

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κι οι Μπακς πήραν φόρα και δεν ανακόπτονται…

Ο Γιάννης πέτυχε 33 πόντους, ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 25 (7ασ.) κι οι πρωταθλητές Μπακς πέρασαν … μαρς από το Ορλάντο με 136-118, νικώντας για δεύτερη φορά σε δύο βράδια του Μάτζικ!

Ο Αντετοκούνμπο “γέμισε το γήπεδο”, προσφέροντας σε όλους τους τομείς. Όπως άλλωστε συνηθίζει. Μάζεψε 12 ριμπάουντ για το 18ο νταμπλ νταμπλ της σεζόν (σε 28 συμμετοχές), ενώ είχε ακόμα στο ενεργητικό του πέντε ασίστ, δύο μπλοκ κι άλλα τόσα κλεψίματα σε μόλις 31 λεπτά συμμετοχής. Ο Γιάννης έφτασε τα 11 ματς με +30 πόντους!

Ο Κρις Μίντλετον συμπλήρωσε τους “Big3” των Μπακς με 22 πόντους (6ασ.), ενώ πολύτιμη βοήθεια έδωσε ο ΝτεΜάρκους Κάζινς από τον πάγκο μετρώντας 15 πόντους (2 μπλοκ).

Οι Μπακς προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 12 πόντους διαφορά, αλλά οι Μάτζικ έμεναν στο παιχνίδι χάρη στους αδελφούς Βάγκνερ.

Ο Φρανζ είχε 20 πόντους (σ.σ. πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 38 στο ακριβώς προηγούμενο ματς-απ με τα “Ελάφια”), ενώ ο Μόριτζ σημείωσε 19 αλλά με 1/8 τρίποντα. Με 17 τέλειωσε το ματς ο Γκάρι Χάρις.

Στην τέταρτη περίοδο και πάλι, “μίλησε” ο Γιάννης που πήρε την κατάσταση πάνω του όταν οι Μάτζικ ισοφάρισαν με 71-71. Ο “Greek Freak” πέτυχε τους 14 από τους 17 πρώτους πόντους των Μπακς στην τέταρτη περίοδο και ολοκλήρωσε το έργο του με 16 σε αυτό το διάστημα, βγάζοντας την ομάδα του από τη δύσκολη θέση στην οποία πήγαν να περιέλθουν.

Χάρη σε αυτήν τη νίκη, οι Μπακς έφτασαν τις πέντε συνεχόμενες και πλησίασαν τους Νετς στη μία διαφορά, με τους Μπουλς να βρίσκονται ενδιάμεσα τους στη βαθμολογία της ανατολικής περιφέρειας.