Σίξερς: Ο Εμπίντ είχε τις απαντήσεις στoυς 66 πόντους των Χάρντεν-Ντουράντ (Video)

2021-12-31T07:49:14+00:00 2021-12-31T07:49:14+00:00.

31/Dec/21 07:49

Ο Τζοέλ Εμπίντ είχε τις απαντήσεις απέναντι στο σπουδαίο παιχνίδι των Χάρντεν και Ντουράντ, στην επιστροφή του τελευταίου από το πρωτόκολλο για τον κορωνοϊό…

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 34 πόντους, έδωσε μία καθοριστική ασίστ στον Ταϊρίς Μάξεϊ (25π.) κι έβαλε ένα γκολ-φάουλ προς το τέλος του αγώνα για να προκαλέσει ένα… τετ α τετ με τον Κέβιν Ντουράντ, οδηγώντας τους Σίξερς σε μεγάλη νίκη με 110-102 επί των Νετς μέσα στο Μπρούκλιν.

Πριν δύο εβδομάδες ο Ντουράντ έδειχνε με το δάκτυλο του την… έξοδο στους Σίξερς, ο Εμπίντ έκανε το ίδιο κι οι δύο μεγάλοι σταρ αντάλλαξαν λογάκια λίγο πριν και μετά το τέλος του συναρπαστικού αγώνα.

Ο Εμπίντ είχε μόλις μία ασίστ στο ενεργητικό του αλλά αυτή ήταν που έδωσε στον Μάξεϊ την ευκαιρία να κάνει το 103-99 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος και με αυτό το προβάδισμα οι Σίξερς άντεξαν ως το τέλος.

Ο Σεθ Κάρι πρόσθεσε 17 πόντους και οι Σίξερς χωρίς τον Ντοκ Ρίβερς (πρωτόκολλο) πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους, μπαίνοντας ξανά στην εξάδα της Ανατολής.

Κι όλα αυτά παρότι ο Τζέιμς Χάρντεν κι ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχαν από 33 πόντους (!) έκαστος, σε 40 και 38 λεπτά συμμετοχής, αλλά δεν είχαν μεγάλη βοήθεια από τους συμπαίκτες τους.

Ο “μουσάτος” ολοκλήρωσε το ματς, μάλιστα, με τριπλ νταμπλ αφού έγραψε στη στατιστική του 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ, αλλά οι Νετς έχασαν το ματς και τώρα βρίσκονται μόλις μισή νίκη πάνω από τους Μπουλς και μία από τους Μπακς καθώς αμφότεροι μετράνε πέντε σερί θετικά αποτελέσματα και πλησίασαν επικίνδυνα!

Στους Νετς επέστρεψε κι ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ που βρισκόταν στο πρωτόκολλο του κορωνοϊού από τις 14 Δεκεμβρίου, πετυχαίνοντας 12 πόντους.