ΝΒΑ: Μπουλς, Νετς, Μπακς και Χιτ στη… 1,5 νίκη διαφορά στην κορυφή της Ανατολής (βαθμολογία)

2022-01-01T08:44:45+00:00 2022-01-01T08:44:45+00:00.

01/Jan/22 08:44

Οι Μαϊάμι Χιτ πέτυχαν την πέμπτη σερί νίκη τους – όσες έχουν κι οι Μπακς- επικρατώντας με 120-110 των Ρόκετς στο Χιούστον κι έτσι πλησίασαν στη 1,5 νίκη των Μπουλς και τους Νετς στην κορυφή της Ανατολής, με τους πρωταθλητές του Γιάννη Αντετοκούνμπο να βρίσκονται ενδιάμεσα. Χαμός εκεί στα ανατολικά του ΝΒΑ…

O Tζίμι Μπάτλερ πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 37 πόντους (12/21 σουτ, 11/11 βολές), ο Κάιλ Γκάι (με δεκαήμερο συμβόλαιο) πρόσθεσε 17, ενώ ο Τάιλερ Χίροου είχε 16 (9ασ.) για τους Χιτ που ξέφυγαν με 14 πόντους στο ημίχρονο κι αυτή η διαφορά ουσιαστικά τους κράτησε στο παιχνίδι, χαρίζοντας τους την πέμπτη σερί νίκη.

Οι Χιτ έχουν επτά παίκτες στο πρωτόκολλο και για αυτό το λόγο υπέγραψαν τον Μάριο Τσάλμερς που επέστρεψε στην ομάδα με την οποία κατέκτησε δύο πρωταθλήματα το 2012 και το 2013. Γύρισε όμως ο Κάιλ Λάουρι από το πρωτόκολλο και έβαλε 12 πόντους.

Ο Τζεϊσόν Τέιτ με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ρόκετς που με έξι σερί ήττες βυθίστηκαν ακόμα πιο κάτω στη Δύση, πάντα τελευταίοι.

ΦΟΒΕΡΟΣ Ο ΝΤΌΝΟΒΑΝ ΜΙΤΣΕΛ ΜΕ 39!

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ επέστρεψε μετά δύο παιχνίδια (πόνοι στη μέση) και με 39 πόντους – ρεκόρ σεζόν- οδήγησε τους Τζαζ σε μία μεγάλη νίκη με 120-108 επί των Τίμπεργουλφς στο Σολτ Λέικ Σίτι, χάρη σε ένα επί μέρους 34-21 στην τελευταία περίοδο.

Με τους Κόνλεϊ και Ινγκλς εκτός, ο Μίτσελ ανέλαβε δράση και μέτρησε 6/11 τρίποντα (5ασ.), έχοντας τεράστια βοήθεια από τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που είχε 24 και 12 (!) ριμπάουντ, ενώ 20 πόντους έβαλε ο Τζόρνταν Κλάρκσον. Ο Ρούντι Γκομπέρ τέλειωσε το ματς με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ.

Οι Τζαζ κέρδισαν για έκτη σερί φορά και έτσι πλησίασαν στη 1,5 νίκη τους πρωτοπόρους, Ουόριορς και στη μία τους δεύτερους Σανς.

Οι Τίμπεργουλφς είδαν σοβαρές απουσίες αφού έλειπαν οι Τάουνς και Ράσελ, αλλά επέστρεψε με 26 πόντους ο Άντονι Έντουαρντς. Στους 22 σταμάτησε ο Μαλίκ Μπίσλεϊ.