NBA: ΜΕΓΑΛΟΙ Κλίπερς στο Μπρούκλιν, νέο buzzer beater ο ΝτεΡόζαν! (αποτελέσματα – βαθμολογία)

2022-01-02T07:58:18+00:00 2022-01-02T07:58:18+00:00.

02/Jan/22 07:58

Οι Κλίπερς πήραν τη νίκη της βραδιάς στο Μπρούκλιν. Τρομερός και clutch ΞΑΝΑ ο ΝτεΡόζαν, νέες νίκες για Ουόριορς και Νάγκετς. Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Οι Κλίπερς άντεξαν και νίκησαν τους Νετς στο Μπρούκλιν με 116-120.

Μάλιστα, το αποτέλεσμα αυτό ήρθε μετά από μία μεγάλη ανατροπή, καθώς οι γηπεδούχοι νικούσαν με 105-92, 6′ πριν το τέλος, πριν έρθει η αντίδραση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πήραν το προβάδισμα στο 47′ με 113-114.

Η νίκη αυτή έφερε την ομάδα του Λ.Α. στο 19-8, αλλά έχει μεγάλη ακόμα αξία, καθώς μόλις 3 παίκτες ήταν από τη βασική ομάδα. Ο Μπλέτσο είχε 27 πόντους και οι Τζάκσον-Μαν από 19.

Όσο για το Μπρούκλιν του 23-11, ο Ντουράντ είχε 28 πόντους, με τον Χάρντεν να ξεχωρίζει με 34 πόντους-12 ριμπάουντ-13 ασίστ.

Ουίζαρντς-Μπουλς 119-120

Το ΟυίζαρντςΜπουλς ήταν το πιο ”τρελό” ματς της βραδιάς. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 102-92, 8′ πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν για το 116-117, αλλά το τρίποντο του Κούζμα στο -3,3” φάνηκε να είναι αρκετό.

Όχι όμως, όταν στο παρκέ βρίσκεται ο ΝτεΡόζαν. Ο ηγέτης του Σικάγο έκανε ό,τι και με τους Πέισερς και με φοβερό τρίποντο στο μηδέν, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 119-120.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει τους Μπουλς στο 24-10, για την 7η σερί νίκη, ενώ η Ουάσινγκτον έμεινε στο 18-18. Ο ΝτεΡόζαν είχε 28 πόντους και ο ΛαΒιν 35, με τον Κούζμα να έχει 29 και τον Μπιλ 27.

Τζαζ-Ουόριορς 116-123

Στη πρώτη θέση της Δύσης με 28-7 παραμένουν οι Ουόριορς, μετά και τη νέα νίκη τους με 116-123 κόντρα στους Τζαζ (26-10).

Το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στη τελευταία περίοδο με επιμέρους 25-37, για την 7η νίκη τους στα τελευταία 9 ματς.

Ο Κάρι με 28 πόντους-9 ασίστ και 6/12 τρίποντα έδειξε τον δρόμο, με τον Ουίγκινς να προσθέτει 25. Όσο για τη Γιούτα, δεν ήταν αρκετοί οι 4 (!) παίκτες της με 20 πόντους (Μπογκντάντοβιτς, Μίτσελ, Γκομπέρ, Κλάρκσον).

Ρόκετς-Νάγκετς 111-124

Από την άλλη, το ματς των Ρόκετς (10-27) με τους Νάγκετς (18-16) δεν κρίθηκε στη τελευταία περίοδο, με τους δεύτερους να φτάνουν στην επικράτηση με 111-124.

Και αυτό, γιατί το Ντένβερ έφτασε στο 74-99 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, διαφορά αρκετή για την τρίτη σερί νίκη του, με τον Γιόκιτς να έχει 24 πόντους-11 ριμπάουντ και τον Καμπάτσο 22 πόντους-12 ασίστ.

Δεν ήταν αρκετός ο Γκριν των 29 για το Χιούστον των 7 σερί ηττών.

Πίστονς-Σπερς 117-116

Στο μοναδικό ματς, που κρίθηκε στη παράταση, οι Πίστονς (6-28) νίκησαν με 117-116 τους Σπερς (14-21), για την πρώτη νίκη τους μετά από 4 σερί ήττες.

Το Σαν Αντόνιο κρατούσε τη νίκη στα χέρια του με 114-116, αλλά ο Μπέι στο -2” είχε αντίθετη άποψη και με τρίποντο ”έγραψε” το τελικό σκορ.

Ο Ντιαλό είχε 34 πόντους-14 ριμπάουντ και ο Μπέι 21-17 για τους νικητές, με τον Φορμπς των 27 πόντων να προσπαθεί για τους ηττημένους.