NBA: Ζόρικη νίκη για Λέικερς, “50άρα” ο Μπράουν των Σέλτικς (αποτελέσματα – βαθμολογία)

2022-01-03T07:30:29+00:00 2022-01-03T07:41:20+00:00.

03/Jan/22 07:30

”Σόου” Μπράουν κόντρα στους Μάτζικ για τους Σέλτικς. Ζορίστηκαν, αλλά νίκησαν τους Τίμπεργουλβς οι Λέικερς. Χαμογέλασαν Σανς, Μάβερικς. Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Δεύτερη σερί νίκη για τους Λέικερς, μετά το 108-103 απέναντι στους Τίμπεργουλβς.

Η ομάδα του Λος Άντζελες ήταν ανώτερη στη τελευταία περίοδο με επιμέρους 30-23, για να φτάσει στο 19-19, με τη Μινεσότα να μένει στο 16-20.

Ο ΛεΜπρον έδειξε ξανά τον δρόμο με 26 πόντους-7 ριμπάουντ-5 ασίστ, με τον Μονκ να προσθέτει 22 και τον Ουέστμπρουκ 20. Ο Ρέιντ είχε 23 και ο Έντουαρντς 18 για τους ηττημένους.

Χόρνετς-Σανς 99-133

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για τους Σανς (28-8), μετά το 99-133 κόντρα στους Χόρνετς (19-18). Το ημίχρονο ήταν 47-73, με το ματς να… χάνει γρήγορα το ενδιαφέρον του.

Σε αυτό βοήθησε ο Μπούκερ των 24 πόντων, ενώ 19 πόντους-12 ριμπάουντ είχε ο Σμιθ και 7 πόντους-16 ασίστ ο Πολ. Για τη Σάρλοτ, 17 είχε ο Μπολ.

Θάντερ-Μάβερικς 86-95

Ο Ντόντσιτς αγωνίστηκε ξανά μετά τις 11/12 και οι Μάβερικς (18-18) πήραν τη νίκη με 86-95 στην Οκλαχόμα (13-23), με τον Σλοβένο να φτάνει ένα βήμα πριν το triple double με 14 πόντους-9 ριμπάουντ-10 ασίστ.

Κάτι που τελικά κατάφερε ο Γκίντεϊ των Θάντερ με 17-13-14, όντας πλέον ο νεότερος παίκτης στην ιστορία με τριπλή εμφάνιση σε ηλικία 19 ετών!

Σέλτικς-Μάτζικ 116-111

Στο ”θρίλερ” της βραδιάς, οι Σέλτικς (18-19) χρειάστηκαν τη παράταση, για να ”λυγίσουν” τους Μάτζικ (7-30) με 116-111.

Ο Μπράουν έκανε μυθικά πράγματα με 50 πόντους (19/29 σουτ) και 11 ριμπάουντ, για το νέο ρεκόρ καριέρας του, με τον Σρέντερ να προσθέτει 17. Για το Ορλάντο των 5 σερί ηττών, 33 είχε ο Ρος.

Κινγκς-Χιτ 115-113

Στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς, οι Κινγκς (16-22) νίκησαν τους Χιτ (23-14) με 115-113. Ο Μπάτλερ ισοφάρισε στο -27”, αλλά ο Φοξ με 2/2 βολές ”έγραψε” το τελικό σκορ, με τον πρώτο να αστοχεί στο τέλος.

Η πρώτη ήττα του Μαϊάμι μετά από 5 σερί νίκες είχε την υπογραφή των Χιλντ και Φοξ με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα. Δεν ήταν αρκετοί Χίρο (22), Γιουρτσεβέν (22) και Μπάτλερ (21).

Καβαλίερς-Πέισερς 108-104

Επιστροφή στις νίκες για τους Καβαλίερς (21-16) μετά το 108-104 απέναντι στους Πέισερς (14-23). Αν και το σκορ δείχνει ντέρμπι, ουσιαστικά οι γηπεδούχοι είχαν ”καθαρίσει” πριν το φινάλε.

Ο Μόμπλεϊ ήταν πρώτος σκόρερ τους με 24 πόντους, με τον Λοβ να προσθέτει 20. Όσο για την Ιντιάνα των 4 σερί ηττών, ο Σαμπόνις είχε 32 πόντους και ο Ουάσινγκτον 20.