Γκρίζλις: Ο Τζα Μοράντ σε… MVP mode, μεγάλο διπλό επί των “χλωμών” Νετς (Video)

2022-01-04T08:06:03+00:00 2022-01-04T08:06:03+00:00.

04/Jan/22 08:06

Ο Τζα Μοράντ κάνει καταπληκτική σεζόν, στα… όρια του MVP ή και γιατί όχι, ως υποψήφιος για το βραβείο. Απέναντι πάντως στους Νετς του κύριοι φαβορί, Κέβιν Ντουράντ, ήταν αυτός ο κυρίαρχος!

Ο Τζα Μοράντ έβαλε 36 πόντους και είχε επίσης οκτώ ασίστ κι έξι ριμπάουντ σε μόλις 34 λεπτά συμμετοχής κι οι Γκρίζλις πέρασαν … μαρς από το Μπρούκλιν με 118-104, πετυχαίνοντας έτσι την 5η σερί νίκη τους και φτάνοντας στις 9/10 εκτός έδρας στα τελευταία τους ταξίδια!

Ο Τζα Μοράντ το… τερμάτισε στην τρίτη περίοδο όταν έβαλε 18 πόντους στο 40-26 των φιλοξενούμενων Γκρίζλις, που από το +9 του ημιχρόνου, ξέφυγαν με 23 και … μην τους είδατε ξανά. Χάρη σε αυτή τη μεγάλη τους επιτυχία, οι Γκρίζλις κρατούν με άνεση την τέταρτη θέση στη δυτική περιφέρεια με 4,5 νίκες διαφορά από τους ΝάγκετςΜάβερικς, αλλά δύσκολα θα πάνε ψηλότερα όπως έχουν τα πράγματα ως τώρα, αφού οι Τζαζ προηγούνται με 3,5 νίκες διαφορά.

Ο Ντέσμοντ Μπέιν έκανε ακόμα ένα σπουδαίο ματς με 29 πόντους (5/11 τρίποντα) δίπλα στον Μοράντ, σε ένα από τα πιο καυτά περιφερειακά δίδυμα εδώ και εβδομάδες στο ΝΒΑ! Στους 16 σταμάτησε ο Μπράντον Κλαρκ.

Όσο για τους Νετς; Έχασαν τρίτο σερί ματς- όλα στο Μπρούκλιν – και πλέον βρίσκονται στη 2η θέση της ανατολικής περιφέρειας με δύο νίκες διαφορά από τους Μπουλς και ισόβαθμοι με τους Μπακς.

Στο επόμενο ματς περιμένουν τον Κάιρι Ίρβινγκ καθώς θα παίξουν εκτός έδρας μετά αυτό το αποτυχημένο διάστημα στην έδρα τους.

Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 26 πόντους αλλά με 8/24 σουτ, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 19 με 5/14 και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του. Ο Πάτι Μιλς έμεινε στους…μηδέν με 0/6 σουτ, ενώ δεν αγωνίστηκε ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με τρυματισμό.