Γκρίζλις: Ούτε οι Ουόριορς σταμάτησαν το… Perfect 10 σερί! (Video)

2022-01-12T07:29:46+00:00 2022-01-12T11:07:35+00:00.

12/Jan/22 07:29

Ούτε οι Ουόριορς κατάφεραν να σταματήσουν το… τρελό σερί των Γκρίζλις προς την κορυφή! Ο Τζα Μοράντ έβαλε 29 πόντους κι οι Γκρίζλις νίκησαν με 116-108 τους Ουόριορς του “τριπλού” Στεφ Κάρι, φτάνοντας έτσι στις 10 συνεχόμενες νίκες…

O Tζα Μοράντ έκανε ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι με 29 πόντους και οκτώ ασίστ, βάζοντας μάλιστα πέντε ποντάκια στο τελευταίο λεπτό για να σφραγίσει τη νίκη των Γκρίζλις όταν οι φιλοξενούμενοι Ουόριορς πλησίασαν στο τρίποντο.

Νίκησε στα σημεία τον μεγάλο του αντίπαλο, Στεφ Κάρι, που ναι μεν έκανε τριπλ νταμπλ με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ, αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να φέρει τη νίκη στην ομάδα, μένοντας στη 2η θέση της Δύσης και του ΝΒΑ.

Χάρη σε αυτή τους τη μεγάλη επιτυχία οι Γκρίζλις έπιασαν τους Γιούτα Τζαζ στην 3η θέση της δυτικής περιφέρειας και βρίσκονται 3,5 νίκες πίσω από τους πρωτοπόρους Σανς και 2,5 από τους Ουόριορς.

Οι Γκρίζλις έκαναν ένα 29-18 στην τελευταία περίοδο για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα βρίσκοντας και πάλι λύσεις από πολλούς παίκτες. Ο Ζάιρ Ουίλιαμς έκανε ρεκόρ σεζόν με 17 πόντους κι άλλους τόσους έβαλε ο Τάιους Τζόουνς από τον πάγκο με 5/5 τρίποντα! Δεν τον λες καν … κλασικό σουτέρ με μέσο όρο κάτω από ένα τρίποντο.

Ο Μπράντον Κλαρκ είχε 14 και ο Τζάρεν Τζάκσον 13 με 11 ριμπάουντ (3 μπλοκ), ενώ δεν έπαιξε ο Στίβεν Άνταμς!

Ο Στεφ ηγήθηκε των Ουόριορς αλλά και πάλι ήταν άστοχος (8/21 σουτ, 2/9 τρίποντα). Η απουσία του Ντρέιμοντ Γκριν φάνηκε να μετράει αρκετά, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι της ομάδας του Στεφ Κάρι.
Ο Κλέι Τόμπσον έπαιξε και πάλι 20 λεπτά πετυχαίνοντας 14 πόντους. Ο Άντριου Ουίγκινς έφτασε στους 13 (ήδη περιορισμένος από την παρουσία του Κλέι) κι άλλους τόσους πρόσθεσε ο Γκάρι Πέιτον II.