Κάποιος να “συλλάβει” τον Γιάννη: Με εντυπωσιακό τριπλ νταμπλ οι Μπακς διέλυσαν τους Ουόριορς!

2022-01-14T07:06:55+00:00 2022-01-14T07:06:55+00:00.

14/Jan/22 07:06

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μία ασύλληπτη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο αλλά και συνολικά και οι Μπακς μετέτρεψαν το ντέρμπι με τους Ουόριορς σε θρίαμβο!

Οι πρωταθλητές Μπακς διέλυσαν με 118-99 τους Ουόριορς, με τον απίστευτο Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει το τρίτο τριπλ νταμπλ της σεζόν και 18ο καριέρας, έχοντας πάρει προβάδισμα με 77-38 στο ημίχρονο διάστημα στο οποίο ο “Greek Freak” μέτρησε 23 πόντους, επτά ριμπάουντ κι άλλες τόσες ασίστ! Έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση και εξαφάνισαν από νωρίς τον Στεφ Κάρι που δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό.

Ο κόουτς Μπουντενχόλζερ επέστρεψε στον πάγκο (κορωνοϊός) μετά τέσσερα ματς (1-3) κι οι Μπακς έφτασαν ένα καλάθι μακριά από το απόλυτο ρεκόρ ημιχρόνου (77-36) το οποίο πέτυχαν φέτος στις 22 Νοεμβρίου. Τότε όμως ήταν αντίπαλοι οι αδύναμοι Μάτζικ κι όχι οι δεύτεροι στο ΝΒΑ, Ουόριορς!

Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα. Ο Αντετοκούνμπο διέλυσε τους αντιπάλους του στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 τελικές πάσες στο ενεργητικό του με 11/15 δίποντα (0/2 τρίποντα) και 8/12 βολές σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής! Δεν χρειάστηκε άλλωστε να παίξει περισσότερο με το σκορ στα ύψη. Πρόσθεσε μάλιστα και τρία μπλοκ, ενώ υπέπεσε σε πέντε λάθη. Ούτε που φάνηκαν προφανώς.

Ο Κρις Μίντλετον ακολούθησε τον Γιάννη με 23 πόντους (5/7 τρίποντα και επτά ασίστ), ενώ ο Μπόμπι Πόρτις ακολούθησε από κοντά με 20 πόντους κι ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου που διαμόρφωσε την τεράστια διαφορά.

Ο Γκρέισον Άλεν επέστρεψε μετά 10 μέρες και πέτυχε 15 πόντους δείχνοντας πόσο πολύτιμος είναι το σκοράρισμα του, ενώ οι Μπακς έπαιξαν και πάλι χωρίς τον Τζρου Χόλιντεϊ, για τέταρτο σερί παιχνίδι λόγω τραυματισμού. Είχαν χάσει τα 2/3, ενώ μετρούσαν τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Τόσες πλέον έχουν οι Ουόριορς με τη μοναδική τους νίκη να επιτυγχάνεται στην επιστροφή του Κλέι Τόμπσον μετά 2,5 χρόνια. Ο Κλέι έμεινε στους 11 πόντους και φάνηκε σε τεράστιο βαθμό η απουσία του Ντρέιμοντ Γκριν για δεύτερο σερί παιχνίδι με τους Ουόριορς να χάνουν από δύο Τοπ ομάδες (Γκρίζλις και Μπακς) φέτος).

Ο Άντριου Ουίγκινς έμεινε πιο ψηλά στο σκοράρισμα με 16 πόντους, ενώ ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 12 με 4/11 σουτ σε 29 λεπτά.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε πέντε και πρόλαβε να κάνει ένα από τα καρφώματα του αγώνα, ενώ είχε κι ένα μπλοκ στο ενεργητικό του.

Οι Μπακς παρέμειναν στην 4η θέση της Ανατολής αλλά με μόλις μισή νίκη διαφορά από τους Νετς και τους Χιτ (μπροστά οι Μπουλς) ενώ οι Ουόριορς άρχισαν να χάνουν έδαφος μένοντας 1,5 νίκη πίσω από τους κι άλλες τόσες πίσω τους στην 3η θέση βρίσκονται οι καυτοί Γκρίζλις που έχουν 11 σερί νίκες.