Μάβερικς: Με “τριπλό” Ντόντσιτς σταμάτησαν εντυπωσιακά το σερί των 11 νικών των Γκρίζλις

2022-01-15T07:47:21+00:00 2022-01-15T07:47:21+00:00.

15/Jan/22 07:47

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε τριπλ νταμπλ με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο κι οι Μάβερικς διέλυσαν με 112-85 τους Γκρίζλις μέσα στο Μέμφις, σταματώντας έτσι το σερί των 11 νικών που είχαν ως τα ξημερώματα. Σερί ρεκόρ για τον οργανισμό…

Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 18 από τους 27 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο – με 8/10 σουτ – διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι Μάβερικς είχαν υπέρ τους διαφορά… 32 πόντων! Έτσι από το -5 του ημιχρόνου, βρέθηκαν να πετυχαίνουν μία επιβλητική νίκη απέναντι στην πιο καυτή ομάδα του ΝΒΑ τις τελευταίες εβδομάδες.

Οι Μάβερικς, μάλιστα, συμπλήρωσαν οκτώ νίκες στα τελευταία δέκα παιχνίδια, τις περισσότερες χωρίς τη βοήθεια του Κρίσταπς Πορζίνγκις που και πάλι είναι εκτός (πρωτόκολλο).

Ο Λούκα τέλειωσε το ματς με 27 πόντους χωρίς τρίποντο, 0/6 (12/16 δίποντα), 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, πετυχαίνοντας το τριπλ νταμπλ με την ασίστ που θα δείτε παρακάτω. Όνειρο…

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζ. πρόσθεσε 16 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράνσον γέμισε τη στατιστική με 15π., εννιά ασίστ και πέντε κλεψίματα, ενώ ο Μαρκίς Κρις έβαλε επίσης 15 σε 16 λεπτά.

Οι Γκρίζλις απογοήτευσαν το κοινό τους στο δεύτερο ημίχρονο αλλά παραμένουν στην 3η θέση της Δύσης, με τους Μαβς στην 5η.
Ο Τζα Μοράντ έβαλε 19 και μοίρασε οκτώ τελικές πάσες, ενώ ο Ντέσμοντ Μπέιν είχε 16