Μπακς: Γιάννης και Μίντλετον δεν έφταναν, οι Χοκς την ανατροπή και τη νίκη (Video)

2022-01-18T07:18:40+00:00 2022-01-18T07:18:40+00:00.

18/Jan/22 07:18

Οι Χοκς είχαν να κερδίσουν στην Ατλάντα από τις 22 Νοεμβρίου! Είχαν χάσει τα δέκα τελευταία παιχνίδια εντός έδρας και μετρούσαν πέντε σερί ήττες. Τελικά τα κατάφεραν με ανατροπή κατά των Μπακς, 121-114, παρά τις προσπάθειες του Κρις Μίντλετον και του Γιάννη Αντετοκούνμπο να κρατήσουν τους πρωταθλητές ζωντανούς…

Όλα έδειχναν καλά για τους Μπακς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά στο ημίχρονο με κορυφαίο τον Κρις Μίντλετον (34π.) και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (27π.) κοντά του, δείχνοντας πως θα σταματήσουν τη δική τους κακή περίοδο με πέντε ήττες στα τελευταία επτά παιχνίδια τους. Φαίνεται όμως πως η απουσία του Τζρου Χόλιντεϊ δεν μπορεί να αναπληρωθεί.

Οι Μπακς έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 14, ενώ ήταν μπροστά με 97-86 περίπου εννιά λεπτά πριν το φινάλε. Αυτό το φινάλε, όμως, ανήκε αποκλειστικά στους Χοκς.

Ο Τρέι Γιανγκ έβαλε τους μισούς (15) από τους 30 πόντους του στην τελευταία περίοδο κι οι Χοκς πέτυχαν επί μέρους σκορ 35-17 για να πάρουν μία τεράστια νίκη, σταματώντας έτσι το αρνητικό σερί 10 αγώνων στο γήπεδο τους.

Ο Γιανγκ μοίρασε και 11 ασίστ, ενώ είχε 14/14 βολές. Μπήκαν μπροστά με 4:37 να απομένουν, για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τρίποντο του Γκαλινάρι που τέλειωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ λίγο αργότερα “χτύπησε” ο Γιανγκ με ένα τρίποντο από το σπίτι του για το 11-105!

Ουσιαστικά δεν γύρισαν να κοιτάξουν ξανά πίσω τους κι οι Χοκς πήραν τη νίκη με καθαρή διαφορά, αλλά το έργο τους να μπουν στα πλέι οφ (έστω στα plai-in) παραμένει πολύ δύσκολο αφού αυτή τη στιγμή απέχουν τέσσερις ολόκληρες νίκες από την 10η θέση!

Ο ΝτιΆντρε Χάντερ έβαλε 20 πόντους κι ο Τζον Κόλινς είχε 16π. και 12 ριμπάουντ. Κοντά στο νταμπλ-νταμπλ κινήθηκε κι ο Οκονουνγκόγιε με 12 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και τρία μπλοκ, καλύπτοντας και πάλι καλά το κενό του Κλιντ Καπέλα.

Οι Μπακς έπεσαν στην 5η θέση αλλά με μόλις δύο νίκες διαφορά από τους πρώτους (Χιτ, Μπουλς). Ο Μίντλετον έβαλε 34 με 4/9 τρίποντα, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε 27 με 8/20 σουτ (6ριμπ.,  6ασ.). Ο Μπόμπι Πόρτις είχε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Πατ Κόνατον τέλειωσε το ματς με 14π. (4/5τριπ.).