Λέικερς: Μαινόμενος Ουέστμπρουκ, το γύρισαν εντυπωσιακά στην τέταρτη περίοδο (Video)

2022-01-18T07:49:43+00:00 2022-01-18T07:49:43+00:00.

18/Jan/22 07:49

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε ένα τρομακτικό κάρφωμα στο πρόσωπο του Ρούντι Γκομπέρ κι ένα γκολ-φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα με το ίδιο “θύμα” κι οι Λέικερς με 29-17 στην τέταρτη περίοδο γύρισαν το παιχνίδι και πήραν μία μεγάλη νίκη με 101-95!

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε 25 πόντους αλλά αυτή τη φορά είδε πολλούς και διάφορους συμπαίκτες του να στέκονται κοντά του και να βοηθούν στο να σπάσουν οι Λέικερς ένα σερί τριών ηττών.

Αν και οι Λέικερς προηγήθηκαν με δέκα πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, οι Τζαζ γύρισαν το παιχνίδι με κορυφαίο τον Ρούντι Γκομπέρ. Ο Γάλλος σέντερ, όμως, είδε τον… ουρανό με τα άστρα από το κάρφωμα του Ράσελ Ουέστμπρουκ, ένα από τα πιο εντυπωσιακά poster καρφώματα της σεζόν.

Αυτό…

Παρόλα αυτά οι Τζαζ μπήκαν μπροστά αν και ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν τρομερά άστοχος (13π. με 0/8τριπ., 7ασ.). Με +9 στο σκορ περίπου οκτώ λεπτά πριν το τέλος, οι Λέικερς βρήκαν απρόσμενο “ήρωα” τον Στάνλεϊ Τζόνσον που έπαιζε … τυπικά στο “πέντε”, αλλά έβαλε οκτώ καθοριστικούς πόντους για να γίνει η αντεπίθεση των γηπεδούχων Λέικερς.

Χάρη στα καλάθια του Τζόνσον (7/9 σουτ, 15π.), οι Λέικερς πέρασαν μπροστά και σφράγισαν τη νίκη με καλάθι του Ράσελ Ουέστμπρουκ στο τελευταίο λεπτά του αγώνα. Ο Ρας μέτρησε 15 πόντους επίσης, ενώ 14 έβαλε ο Μαλίκ Μονκ και 11 ο Χόρτον-Τάκερ.

Οι Λέικερς, πάντως, παραμένουν εκτός εξάδας (7οι τώρα) στη Δύση και θα χρειαστούν πολλές ακόμα τέτοιες νίκες για να μπουν στα πλέι οφ με τον ανταγωνισμό να αυξάνει.

Ο Γκομπέρ είχε 19 πόντους, 16 ριμπάουντ και τρία μπλοκ, ενώ πρώτος σκόρερ των Τζαζ ήταν ο Μάικ Κόνλεϊ με 20 πόντους (5/9 τρίποντα). Η Γιούτα μετράει πέντε ήττες στα τελευταία έξι παιχνίδια της, αλλά παραμένουν στην πρώτη τετράδα της δυτικής περιφέρειας, με αρκετά καλή διαφορά από τους 5ους Μάβερικς (τέσσερις νίκες) και δεν απειλείται αυτή τη στιγμή το αβαντάζ έδρας.