Ουόριορς: Κλέι Τόμπσον από τα παλιά… περίπατος με τους Πίστονς (Video)

2022-01-19T07:46:27+00:00 2022-01-19T07:46:27+00:00.

19/Jan/22 07:46

O Κλέι Τόμπσον ήταν ο… ο Κλέι Τόμπσον από τα παλιά.

Με 21 πόντους σε 22 λεπτά πέτυχε ρεκόρ σεζόν και μαζί με τον “Splash Brother” Στεφ Κάρι και τον Άντριου Ουίγκινς, οδήγησε τους Ουόριορς σε εύκολη νίκη με 102-86 επί των Πίστονς. Μία νίκη που την χρειάζονταν επειγόντως καθώς οι Ουόριορς είχαν χάσει πέντε από τα επτά τελευταία τους παιχνίδια και 3/4 εκτός έδρας χωρίς τον τραυματία Ντρέιμοντ Γκριν στη σύνθεση τους. Τυχαίο; Δεν νομίζουμε…

Ο Κλέι έκανε την καλύτερη του εμφάνιση από τότε που επέστρεψε μετά απουσία 2,5 ετών! Μέτρησε 21 πόντους με 6/13 σουτ και μάλιστα έβαλε ένα τρίποντο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, φτάνοντας τη διαφορά υπέρ των Ουόριορς στους 28 πόντους! Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε επιστροφή για τους Πίστονς

Ο Στεφ Κάρι επέστρεψε μετά την απουσία του λόγω χτυπήματος στο χέρι και είχε 6/11 σουτ για ένα σύνολο 18 πόντων (8 ασίστ), ενώ αποδοτικός ήταν ο Άντριου Ουίγκινς που σταμάτησε στους 19. Ο ρούκι Τζόναθαν Κουμίνγκα ξεκίνησε και πάλι βασικός αντί του Ντρέιμοντ Γκριν και σημείωσε 12 πόντους ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ.
Ο Γκριν δεν προβλέπεται να επιστρέψει πριν τις επόμενες δύο εβδομάδες, με τους Ουόριορς να τον προστατεύουν ώστε να γυρίσει υγιής για το καθοριστικό κομμάτι της σεζόν.

Οι “Πολεμιστές” παραμένουν στη 2η θέση του ΝΒΑ, 2,5 νίκες πίσω από τους Σανς καθώς έχασαν έδαφος όπως προαναφέραμε.

Οι Πίστονς είχαν για πρώτος τους σκόρερ τον Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ με 19 πόντους, ο Χαμιντού Ντιαλό έβαλε 16 (13ριμπ.), ενώ ο Αϊζάια Στιούαρτ μέτρησε 14 και 11 ριμπαόυντ. Ο Κέιντ Κάνινγκχαμ έμπλεξε στην άμυνα των Ουόριορς και έμεινε στους οκτώ πόντους με 3/10 σουτ.