ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ: Ο Εμπίντ έβαλε 50 πόντους σε 27 λεπτά!!! (Video)

2022-01-20T07:43:24+00:00 2022-01-20T07:43:24+00:00.

20/Jan/22 07:43

Οι Σίξερς νίκησαν τους Μάτζικ με 123-110 αλλά αλήθεια… ποιος νοιάζεται για το αποτέλεσμα τη στιγμή που ο Τζοέλ Εμπίντ έβαλε 50 πόντους σε μόλις 27 λεπτά!!!

Ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε το αδιανόητο: ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 50 πόντους σε μόλις 27:03 λεπτά συμμετοχής και έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που φτάνει τόσο ψηλά σε σκορ σε τόσο λίγο χρόνο, μετά τον Κλέι Τόμπσον που έβαλε 52 πόντους σε 26:33! Αυτό συνέβη στις 29 Οκτωβρίου του 2018.

Ο Εμπίντ που μπήκε στο ματς με μέσο όρο 27,3 πόντους (30,5 τον Ιανουάριο, 29,2 τον Δεκέμβριο) είχε 15/17 βολές, 17/23 σουτ με 1/4 τρίποντα κι έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία των Σίξερς που πετυχαίνει πολλαπλά +50 παιχνίδια μετά τους Hall Of Famers, Άλεν Άιβερσον και Ουίλτ Τσάμπερλεϊν!
Κανείς άλλος στην ιστορία του ΝΒΑ δεν είχε 50 πόντους και +10 ριμπάουντ σε τόσο λίγο χρόνο.

Ο Καμερουνέζος τέλειωσε το ματς με 12 ριμπάουντ και τρία μπλοκ, παίζοντας μόλις 58 δευτερόλεπτα στην τελευταία περίοδο.
Έβαλε 20 στην πρώτη και 23 στη δεύτερη, οδηγώντας τους Σίξερς σε ένα εντυπωσιακό 47-23.

Με το μοναδικό του τρίποντο μάλιστα προς το τέλος του τρίτου 12λεπτου, ο Εμπίντ έφτασε τη διαφορά στους 12, ενώ οι Σίξερς έχαναν με 57-47 στο ημίχρονο, αποδοκιμαζόμενοι από τους απαιτητικούς φιλάθλους τους! Σε εκείνο το σημείο έφτασε τους 47 δίνοντας ώθηση στην ομάδα του και στο σχεδόν ένα λεπτό που έπαιξε στην τέταρτη περίοδο πέτυχε τους υπόλοιπους τρεις πόντους.

Ο Τόμπι Χάρις πρόσθεσε 21 κι ο Ταϊρίς Μάξεϊ 14 για τους Σίξερς που νίκησαν για ένατη φορά στα τελευταία 11 παιχνίδια τους και παρότι βρίσκονται στην 6η θέση της Ανατολής, απέχουν μόλις 2,5 παιχνίδια απόσταση από τους πρωτοπόρους!

Ρεκόρ καριέρας έκανε κι ένας από τους αντιπάλους του Εμπίντ στο “πέντε”, ο Μο Μπάμπα (ο άλλος ήταν ο Ρόμπιν Λόπεζ). Ο σέντερ των Μάτζικ έβαλε 32 πόντους με 7/8 τρίποντα (!), παίζοντας κι αυτός σχετικά λίγο (30 λεπτά). Ο Οκέκε με 18 τον ακολούθησε για το Ορλάντο που έχει το χειρότερο ρεκόρ στο ΝΒΑ και θα… πετύχει το στόχο του ώστε να διεκδικήσει ακόμα ένα ψηλό ντραφτ πικ στην προσπάθεια που κάνει για ανοικοδόμηση.