ΝΒΑ: Bραδιά των μεγάλων σκόρερ με απίστευτα ματς από Ντόντσιτς και Τρέι Γιανγκ (Video)

2022-01-20T08:15:55+00:00 2022-01-20T08:15:55+00:00.

20/Jan/22 08:15

Oι Μάβερικς νίκησαν με 102-98 τους Ράπτορς στο Ντάλας και το οφείλουν σχεδόν… αποκλειστικά στον υπέροχο Λούκα Ντόντσιτς!

Ο “Μάγος” έβαλε σχεδόν τους μισούς πόντους, 41, κι ένα clutch τρίποντο από τα οκτώ μέτρα ένα λεπτό πριν το φινάλε του δραματικού αγώνα, χαρίζοντας στην ομάδα του την τέταρτη σερί νίκη και την ένατη στα τελευταία δέκα παιχνίδια!!!

Ο Ντόντσιτς είχε 11/12 βολές και 4/10 τρίποντα σε 42 λεπτά αλλά να ήταν μόνο αυτό; Πρόσθεσε 14 ριμπάουντ κι επτά ασίστ στο ενεργητικό του και έφερε τους Μάβερικς τρεις νίκες μακριά από την 4η θέση όπου βρίσκονται οι Τζαζ, στο καλύτερο διάστημα της ομάδας του τη φετινή σεζόν.
Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις μέτρησε 18 πόντους κι ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχε 16, οπότε τι άλλο να χρειαστεί ο κόουτς Κιντ;

Οι Ράπτορς έπαιξαν με ροτέισον μόλις επτά παικτών (!), έξι από τους οποίους σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων (Σιάκαμ 20, Ανονούμπι 19, ΒανΒλιτ 18 και 12 ασίστ, Μπουσέρ 15 και μία ντουζίνα ριμπάουντ).

ΧΟΚΣ: Ο ΤΡΕΙ ΓΙΑΝΓΚ ΜΕ 37 ΟΔΗΓΟΣ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ

Στην Ατλάντα τώρα, ο… ανταγωνιστής του Λούκα Ντόντσιτς από το ντραφτ του 2018, Τρέι Γιανγκ, έβαλε 37 πόντους με 6/10 τρίποντα και μοίρασε 14 ασίστ στη μεγάλη νίκη με ανατροπή των Χοκς επί των Τίμπεργουλφς με 134-122!

Η Μινεσότα προηγήθηκε με 42-26 στην πρώτη περίοδο και με +12 στο ημίχρονο, αλλά οι Χοκς πέτυχαν έναν τρομερό 45-20 στο τρίτο 12λεπτο, ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση χάρη στον Τρέι Γιανγκ που πέτυχε τους 23 από τους 37 πόντους σε αυτό το καθοριστικό διάστημα!
Οι Χοκς ξεκίνησαν την περίοδο με 20-2 και παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα έφτασαν στη 2η σερί νίκη τους για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο! Απέχουν πάντως αρκετά ακόμα, τρεις νίκες, από το να διεισδύσουν στην πρώτη δεκάδα της Ανατολής.

Ο ΝτιΆντρε Χάντερ έβαλε 22, ενώ 17 είχε ο Τζον Κόλινς (12ρ.), αλλά κι ο Οκονγκόγιου συν πέντε μπλοκ.

Ο Ντ’Άντζελο Ράσελ ανταγωνίστηκε τον Τρέι Γιανγκ βάζοντας 31 πόντους ενώ στους 20 σταμάτησε ο Άντονι Έντουαρντς και στους 17 ο Καρλ Άντονι Τάουνς (10ρ., 7ασ.).