Γιόκιτς: Εξωφρενικό τριπλ νταμπλ με 49 και την ασίστ νίκης σχεδόν στην εκπνοή! (Video)

2022-01-20T08:46:45+00:00 2022-01-20T08:46:45+00:00.

20/Jan/22 08:46

MVP όνομα και πράγμα! Ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε ένα εξωφρενικό τριπλ νταμπλ με 49 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με την τελευταία του να δίνει ουσιαστικά τη νίκη στους Νάγκετς με 130-128 επί των Κλίπερς στην παράταση!

Ο Γιόκιτς κλείστηκε με νταμπλ τιμ από τους φιλοξενούμενους Κλίπερς στο ύψος των 45 μοιρών του τριπόντου, αλλά κατάφερε να δώσει μία αδιανόητη πάσα στην άλλη άκρη του γηπέδου, όπου περίμενε ακροβολισμένος ο Άαρον Γκόρντον.
Αυτός ήταν που με το τέταρτο τρίποντο του (4/7, 28 πόντοι) έκανε το 130-127 λίγο παρακάτω από δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αν και δεν υπογράφτηκε εκεί η λήξη του δραματικού αγώνα.

Ο παγκίτης Ντεβόν Ριντ των Νάγκετς μπήκε στο παρκέ για να πανηγυρίσει το τεράστιο σουτ του Γκόρντον κι οι διαιτητές του καταλόγισαν δικαίως τεχνική ποινή.
Ο Κενάρντ έβαλε τη βολή αλλά ο Ρέτζι Τζάκσον αστόχησε στο τρίποντο που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στους “Κλιπς” από το κέντρο, έστω κι αν βρήκε ταμπλό και στεφάνη πριν καταλήξει εκτός!

Αυτό ήταν το τρίτο σερί τριπλ νταμπλ για τον Νίκολα Γιόκιτς που μέτρησε 49 πόντους με 14/16 βολές και 16/25 σουτ, ενώ πρόσθεσε 14 ριμπάουντ (7 επιθετικά) και 10 τελικές πάσες! Ήταν όμως το πιο εντυπωσιακό από όλα και το καλύτερο στατιστικά μέσα στη χρονιά.

Ο Joker έμεινε στο παρκέ 41 λεπτά αν και παραλίγο να δεχτεί διπλή τεχνική ποινή πριν τον… σώσει ο κόουτς Μαλόουν.
Ο Μόντερ Μόρις άγγιξε κι αυτός ένα τριπλ νταμπλ έχοντας 19 πόντους κι από εννιά ριμπάουντ και ασίστ. Οι Νάγκετς πέτυχαν την τρίτη τους νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς, γυρνώντας το παιχνίδι από το -15, με τον Ουίλ Μπάρτον να ισοφαρίζει στην κανονική περίοδο, 26” πριν το τέλος.

Ρεκόρ καριέρας έκανε ο Ίβιτσα Ζούμπατς για τους Κλίπερς, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους (10ριμπ.) με 15/19 δίποντα και 2/2 βολές! Ο Ρέτζι Τζάκσον έβαλε 28 (12ασ.) αλλά οι Κλίπερς που δεν είχαν ούτε τον Μάρκους Μόρις στη σύνθεση τους, έχασαν για δεύτερη συνεχόμενη βραδιά ξεκινώντας το ταξίδι των οκτώ εκτός έδρας αγώνων τους.