Σανς: Ένας … αλάνθαστος Κρις Πολ τους οδηγεί, μεγάλο διπλό επί των Μάβερικς (Video)

2022-01-21T07:32:51+00:00 2022-01-21T07:32:51+00:00.

21/Jan/22 07:32

O Κρις Πολ πέτυχε 20 πόντους με 11 ασίστ χωρίς… λάθος σε 37 λεπτά κι οι Σανς ήταν αυτή η ομάδα που σταμάτησε τους “καυτούς” Μάβερικς με 109-101 στο Ντάλας, πετυχαίνοντας την πέμπτη σερί εκτός έδρας επιτυχία τους!

Ο αλάνθαστος Κρις Πολ οδήγησε με μαεστρία τους πρωτοπόρους του ΝΒΑ, Σανς, στη μεγάλη νίκη με ανατροπή, χάρη σε ένα απίστευτο 35-19 στην τελευταία περίοδο!

Να μιλήσουμε για καυτή ομάδα; Οι Σανς ολοκλήρωσαν με 5-0 το ταξίδι τους, πέτυχαν την ένατη σερί νίκη τους επί των Μάβερικς κι έχουν πλέον μία στέρεη διαφορά 3,5 νικών από τους δεύτερους Ουόριορς για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στο ΝΒΑ!

Ο Πολ έβαλε μάλιστα τους μισούς πόντους του (10) στο καθοριστικό αυτό διάστημα και το τρίποντο που σφράγισε τη νίκη για τους Σανς επί των Μάβερικς που είχαν κερδίσει τα από τα 11 τελευταία παιχνίδια τους!
Στα 37 του έχει τα περισσότερα παιχνίδια στο ΝΒΑ με +10 ασίστ χωρίς λάθος, ενώ πρόσθεσε πέντε ριμπάουντ, δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ! Απίστευτος…

Ο Ντέβιν Μπούκερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σανς με 28 (6ασ., 1/8τριπ.), ενώ 12 μέτρησε ο Μάικαλ Μπρίτζες με οκτώ ριμπάουντ, έξι ασίστ και τέσσερα κλεψίματα! Οι Σανς έπαιξαν χωρίς τον ΝτιΆντρε Έιτον.

Ο Λούκα Ντόντσιτς με 28 πόντους, οκτώ ασίστ κι άλλα τόσα ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Μάβερικς, αλλά προς το τέλος της τρίτης περιόδου χτύπησε στον αυχένα κι έδειξε να επηρεάζεται στο τελευταίο 12λεπτο, βάζοντας μόλις 2/3 σουτ.

Ο Τζέιλεν Μπράντον πρόσθεσε 19 κι ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 18 (11ρ.) για τους γηπεδούχους Μαβς