NBA: Τρομακτικός Ντέβιν Μπούκερ, πάντα κορυφή οι Σανς με τους Χιτ (Video)

2022-01-27T08:04:08+00:00 2022-01-27T08:04:08+00:00.

27/Jan/22 08:04

O Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 43 από τους 105 πόντους των Σανς κι οι πρωτοπόροι του ΝΒΑ πέρασαν από τη Σολτ Λέικ Σίτι με 105-97, πετυχαίνοντας έτσι την 8η συνεχόμενη νίκη τους!

Ο Ντέβιν Μπούκερ ήταν ασταμάτητος, ενώ παράλληλα πέτυχε και ρεκόρ καριέρας με 12 ριμπάουντ στο ενεργητικό του. Παρόλα αυτά, οι Σανς δυσκολεύτηκαν αρκετά να κάμψουν την αντίσταση των Τζαζ, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ελλείψεις (Έιτον, Κράουντερ από τη μία, Ντόνοβαν Μίτσελ, Γκομπέρ από την άλλη).

Ο Κρις Πολ πέτυχε 15 από τους 21 πόντους του στην τέταρτη περίοδο κρατώντας τη νίκη για τους Σανς, οι οποίοι δέχτηκαν αφόρητη πίεση από τους Τζαζ πριν λυγίσουν. Μείωσαν σε 98-94, αλλά ένα επιθετικό φάουλ του Χασάν Ουάιτσαϊντ και τεχνική ποινή μαζί, έδωσαν στον Μπούκερ την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον μέτρησε 26 πόντους (16 στην 4η περίοδο), ενώ ο Χασάν είχε 16 και 11 ριμπάουντ. Ο Μάικ Κόνλεϊ έκανε κι αυτός νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 10 ασίστ. Αυτή ήταν η ένατη ήττα των Τζαζ στα τελευταία 11 ματς και παραμένουν στην 4η θέση της Δύσης.

Στην Ανατολή η κατάσταση είναι απίστευτα ρευστή αφού έξι ομάδες διεκδικούν την 1η θέση στα ίσια, αλλά για την ώρα αυτήν ανήκει στους Μαϊάμι Χιτ.

Τέσσερις παίκτες των Χιτ σημείωσαν +20 πόντους στο Μαϊάμι, βοηθώντας την ομάδα τους να φτάσει σε μία εύκολη νίκη με 110-96 επί των Νικς. Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον μέτρησε 25 με 7/11 τρίποντα, ο Τζίμι Μπάτλερ πρόσθεσε 22, ο Τάιλερ Χίροου 21 κι ο Πι Τζέι Τάκερ έκανε την… έκπληξη με 20 πόντους! Ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη αποτελεί το γεγονός ότι ο Μπαμ Αντεμπάγιο έμεινε στους έξι πόντους αλλά μοίρασε 11 ασίστ.

Ο Όμπι Τόπιν με 18 κι ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 17 ήταν οι καλύτεροι των Νικς.