Χόρνετς: Νίκη θρίλερ με τους μισούς Λέικερς του ωραίου αλλά μοιραίου Ουέστμπρουκ (Video)

2022-01-29T07:27:28+00:00 2022-01-29T07:27:28+00:00.

29/Jan/22 07:27

Οι Χόρνετς δεν είχαν απέναντι τους τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και τον Άντονι Ντέιβις. Προηγήθηκαν με 20. Δεν υπολόγιζαν (;) στον Ράσελ Ουέστμπρουκ αλλά στο τέλος το σουτ που πήρε βρήκε σίδερο και η μεγάλη ανατροπή δεν έγινε…

Οι Χόρνετς επικράτησαν με 117-114 σε ένα ματς-θρίλερ στη Σάρλοτ, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί το οδήγησε προσωπικά ο Ράσελ Ουέστμπρουκ που πέτυχε 30 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (35 συνολικά), οι περισσότεροι από έναν παίκτη των Λέικερς σε αυτό το διάστημα από τους 38 του Κόμπι Μπράιαντ στο τελευταίο του μαγικό παιχνίδι των 60 πόντων το 2016!

Ο Ρας είχε μία ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με τρίποντο, είχε 3/6 ως τότε.
Ως ηγέτης των Λέικερς ελλείψει ΛεΜπρόν και Ντέιβις, πήρε την προσπάθεια αλλά αυτή τη φορά δεν βρήκε στόχο (116-114 το σκορ εκείνη τη στιγμή) και με μία βολή του Ουάσινγκτον, οι Χόρνετς πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους, στην προσπάθεια που κάνουν να μπουν στην ανατολική εξάδα των πλέι οφ.

Ο Μάιλς Μπρίτζες πέτυχε 26 πόντους κι ο παίκτης-έκπληξη των Χόρνετς, Ις Σμιθ, πρόσθεσε 22 ερχόμενος από τον πάγκο με 10/12 σουτ! Οι Χόρνετς προηγήθηκαν με 16 στο ημίχρονο κι έφτασαν τη διαφορά στους 20 στο ξεκίνημα της τρίτης, όταν οι Λέικερς όμως έκαναν ένα επί μέρους σκορ 36-22, γυρνώντας το παιχνίδι.

Ο ΛαΜέλο Μπολ μέτρησε 20, όσους κι ο Τέρι Ροζίερ, ενώ ο Πλάμλι είχε 8 πόντους, 17 ριμπάουντ και τις… περισσότερες ασίστ για τους Χόρνετς (6)!

Ο Καρμέλο Άντονι ανέβηκε στους 19 πόντους, ενώ 16 έβαλε ο Όστιν Ριβς και 13 ο Κεντ Μπέιζμορ, όλοι τους από τον πάγκο του Βόγκελ.

Στο δια ταύτα, όμως, οι Λέικερς έχασαν για έβδομη φορά στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους κι έπεσαν στην 9η θέση της δυτικής περιφέρειας, ανήμποροι ακόμα να ορθοποδήσουν και να ξεφύγουν από την τετράδα του “play-in” τουρνουά, καθώς πλέον απέχουν τέσσερις ολόκληρες νίκες από τους 6ους Ντένβερ Νάγκετς.