Μπακς: Ο Γιάννης είδε… Νικς και “αφηνίασε” με 38αρα! (Video)

2022-01-29T07:48:31+00:00 2022-01-29T07:48:31+00:00.

29/Jan/22 07:48

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνεχίζει ακάθεκτος. Με 38 πόντους, 13 ριμπάουντ και σπουδαίες στιγμές στην τέταρτη περίοδο, ο “Greek Freak” οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλη νίκη με 123-108, πολύ πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, αφού χρειάστηκε να ανεβάσει κι άλλο την απόδοση του ώστε να εξασφαλίσει τη διαφορά στην ομάδα του…

Ήταν το 15ο σερί ματς του Γιάννη με +25- αριθμός καριέρας για τον MVP των περσινών τελικών – ο οποίος τέλειωσε το ματς με 38 πόντους με 12/19 σουτ (2/6 τρίποντα, 10/13 δίποντα) και 12/16 βολές, πρόσθεσε 13 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη των Μπακς, τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Με το σκορ να μειώνεται στο 93-91 – αλλά ποτέ πίσω – οι Μπακς απάντησαν με ένα επί μέρους 9-2. Ο Γιάννης έβαλε επτά πόντους στο καθοριστικό τους ξέσπασμα (9′ για το τέλος) και λίγο μετά, πήρε ένα επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε μία εξαιρετική ασίστ στον Γκρέισον Άλεν και η διαφορά πήγε στους 11! Από εκεί και πέρα οι Μπακς… δεν κοίταξαν πίσω τους, για το 30-20 στην τελευταία περίοδο που έκρινε τα πάντα.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ ήταν εξαιρετικός βάζοντας 24 πόντους (4/9 τρίποντα) ενώ μοίρασε και 10 ασίστ, ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 20 – αλλά με 7/18 σουτ- ενώ ο Γκρέισον Άλεν πρόσθεσε 15 μετά την τιμωρία του για το σκληρό φάουλ στον Άλεξ Καρούσο που στοίχισε τον τραυματισμό του γκαρντ των Μπουλς.

Ο Εβάν Φουρνιέ έβαλε 25 με 5/12 τρίποντα κι ο Αρ Τζέι Μπάρετ πρόσθεσε 23 για τους Νικς, που έχασαν για έκτη φορά στα τελευταία επτά παιχνίδια τους, υποχωρώντας στην 12η θέση της Ανατολής (4οι οι Μπακς).

Ο Τζούλιους Ραντλ παγιδεύτηκε στην άμυνα των Μπακς κι έμεινε στους εννιά πόντους (11 ριμπάουντ), με μόλις 4/9 προσπάθειες και 1/2 βολές.