Λέικερς: Σωτήρας ο Άντονι Ντέιβις με μαγικό παιχνίδι (βαθμολογία)

2022-02-03T08:08:05+00:00 2022-02-03T08:08:05+00:00.

03/Feb/22 08:08

LOS ANGELES, CALIFORNIA - FEBRUARY 02: Anthony Davis #3 of the Los Angeles Lakers takes a shot against the Portland Trail Blazers in the third quarter at Crypto.com Arena on February 02, 2022 in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Ronald Martinez/Getty Images)

Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 19 από τους 30 πόντους στην τελευταία περίοδο, σώζοντας τους Λέικερς από την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους, νικώντας τους Μπλέιζερς με 99-94 στο Λος Άντζελες…

H ιστορία του παιχνιδιού παίχθηκε στην τελευταία περίοδο, διάστημα στο οποίο οι Λέικερς έκαναν ένα επί μέρους 27-19 και κατέβαλλαν την αντίσταση των Μπλέιζερς στην αναμέτρηση των ομάδων στο… 9-10 της Δύσης.
Η απουσία του ΛεΜπρόν Τζέιμς για τέταρτο σερί ματς δεν οδήγησε αυτή τη φορά τους Λέικερς στην ήττα, οι οποίοι επέστρεψαν από το 2-4 στο ταξίδι τους στην Ανατολή (και 0-3 στα τελευταία ματς), χάρη στον Άντονι Ντέιβις του τέταρτου 12λεπτου και τον Καρμέλο Άντονι μαζί του συνολικά.

Ο Ντέιβις είχε επίσης 15 ριμπάουντ και πήρε την ομάδα του από το 72-75 για να τη βάλει μπροστά στο σκορ.
Οι Μπλέιζερς ισοφάρισαν με τον Νόρμαν Πάουελ (30 πόντοι, 5/11 τρίποντα) 2:44 πριν το δραματικό φινάλε, το οποίο έκανε λιγότερο… δραματικό ο “μονόφρυδος” με έξι σερί πόντους που ακολούθησαν! Εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν όλα για τους 9ους Λέικερς.

Ο Καρμέλο Άντονι ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους (5/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 13 ασίστ, 10 ριμπάουντ αλλά μόλις εννιά πόντους στο ενεργητικό, σουτάροντας με κακά ποσοστά ευστοχίας (3/12 σουτ.

Ο Ανφέρνι Σάιμονς με 19 πόντους κι ο Γιουσού Νούρκιτς με 16 και 13 ριμπάουντ ήταν αυτοί που συμπλήρωσαν τον Πάουελ για τους Μπλέιζερς που έχασαν τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αλλά κρατούν την 10η θέση. Με απόσταση πάντως από τους Λέικερς (4 νίκες)…