Μπακς: Εύκολο βράδυ στο Πόρτλαντ με απίθανους Γιάννη και Πόρτις! (videos)

2022-02-06T07:27:44+00:00 2022-02-06T07:44:51+00:00.

06/Feb/22 07:27

giannis-portis

Οι Μπακς ήταν ισοπεδωτικοί στην έδρα των Μπλέιζερς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του να επικρατεί με το εντυπωσιακό 137-108, σκαρφαλώνοντας στην 3η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 33-21.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

“Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε” ήταν για τους Μπακς η αναμέτρηση με τους Μπλέιζερς. Οι Πρωταθλητές πέρασαν ένα άνετο βράδυ, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση στο Πόρτλαντ με 137-108.

Σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης οι Μπακς είχαν το πάνω χέρι, φτάνοντας έτσι με ευκολία στο τελικό +29, το οποίο τους ανέβασε στο 33-21 και στην 3η θέση της Ανατολής. Παράλληλα με τους 137 πόντους που σημείωσαν, έκαναν και ρεκόρ για φέτος.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 29 πόντους (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 11/15 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κόψιμο σε 25 λεπτά συμμετοχής), ενώ έφτασε τα 18 σερί παιχνίδια με +25 πόντους.

Παρόλα αυτά, κορυφαίος των Μπακς ήταν ο Μπόμπι Πόρτις. Ο φόργουορντ των Πρωταθλητών ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους (ρεκόρ για φέτος) με 6/8 τρίποντα (ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του), ενώ 14 πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον.

Για τους Μπλέιζερς του 22-32, ο Μπεν ΜάκΛεμορ και ο Άνφερνι Σάιμονς είχαν 19 πόντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 17 πόντους, με τον τελευταίο ωστόσο να έχει 1/8 τρίποντα.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι Μπακς είχαν τον έλεγχο με το σκορ να γίνεται 26-34, χάρη στο τρομερό ξεκίνημα του Γιάννη Αντετοκούνμπο (3/3 τρίποντα). Η απόσυρση του Γιάννη στον πάγκο δεν επηρρέασε, με τους Μπακς να παραμένουν σε ρόλο οδηγού και να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 54-70 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπακς θα “καθάριζαν” το παιχνίδι, με το Μιλγουόκι να μπαίνει δυνατά και να εκτοξεύει την διαφορά ακόμα ψηλότερα (75-107, 36′). Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί με την τέταρτη περίοδο να είναι μια τυπική διαδικασία. Τελικό σκορ 108-137 και νίκη των Μπακς.

Τα δεκάλεπτα: 26-34, 54-70, 75-107, 108-137