Σανς-Μπακς: Μικρή ρεβάνς για το Φοίνιξ με… περίπατο (Video)

2022-02-11T07:24:11+00:00 2022-02-11T12:53:13+00:00.

11/Feb/22 07:24

Σανς και Μπακς αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά μετά τους περσινούς αγωνιώδεις τελικούς. Οι πρωτοπόροι του ΝΒΑ πήραν τη μικρή ρεβάνς, κάνοντας περίπατο στο Φοίνιξ με 131-107!

Ο ΝτιΆντρε Έιτον ήταν ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα χτυπώντας τους Μπακς στην έλλειψη κλασικού σέντερ και με 27 πόντους – με 12/14 σουτ μάλιστα- οδήγησε τους Σανς στη μεγάλη νίκη που είναι η 15η στα τελευταία 16 παιχνίδια τους!

Ο Έιτον έπαιξε μόλις 27 λεπτά και πήρε ένα σωρό ασίστ από τον φοβερό Κρις Πολ που τέλειωσε το ματς με 17 πόντους και 19 τελικές πάσες στο ενεργητικό του! Ο πολύπειρος γκαρντ έφτασε τα 500 νταμπλ νταμπλ καριέρας και έγινε ο μόλις τέταρτος γκαρντ στην ιστορία του ΝΒΑ που τα καταφέρνει.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο περιορίστηκε στους 18 πόντους, μένοντας για πρώτη φορά κάτω από τους 25 μετά 20 σερί ματς, με τους Μπακς να χάνουν εντελώς τον έλεγχο του αγώνα στο τρίτο 12λεπτο. Πρόσθεσε οκτώ ασίστ και επτά ριμπάουντ (επίσης χαμηλά για αυτόν), αλλά ήταν πολύ άστοχος με 5/14 σουτ και 8/14 βολές σε 30 λεπτά που πάτησε στο παρκέ.

Οι Σανς προηγήθηκαν με 64-56 στο τέλος του ημιχρόνου χάρη σε ένα επί μέρους 12-4 και στην τρίτη περίοδο απογείωσαν τη διαφορά στους 19! Στην τέταρτη την έφτασαν ως και τους 27 και δεν χωράει συζήτηση για την κυριαρχία τους σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι και ειδικά στο δεύτερο μισό του αγώνα.
Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Μπακς μετά τέσσερις συνεχόμενες νίκες, δεν την λες… εκτός προγράμματος αλλά σίγουρα φάνηκε πως δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της πιο φορμαρισμένης ομάδας φέτος στο ΝΒΑ.

Ο Μάικαλ Μπίτζες έβαλε 18, ο Καμ Τζόνσον 15 από τον πάγκο κι οι Σανς δεν χρειάστηκαν καν έναν καλό Ντέβιν Μπούκερ για να επικρατήσουν (17π. με 6/19 σουτ).

Κορυφαίοι σκόρερ για τους πρωταθλητές Μπακς ήταν οι Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον με 21 πόντους ο καθένας, ενώ στους 11 κόλλησε ο Μπόμπι Πόρτις που αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει.

Ήταν το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες από τις 20 Ιουλίου, όταν οι Μπακς εξασφάλισαν τον τίτλο στο Μιλγουόκι, με 4-2 νίκες.