Και ξαφνικά έχουμε… Σέλτικς: Έβδομη σερί νίκη παρά του τριπλ νταμπλ του Γιόκιτς (Video)

2022-02-12T07:16:09+00:00 2022-02-12T07:16:09+00:00.

12/Feb/22 07:16

Και ξαφνικά έχουμε… Σέλτικς. Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 24 πόντους κι ο Μάρκους Σμαρτ 22 (5κλ.) κι οι Σέλτικς επικράτησαν με 108-102 των Νάγκετς, παρά το νέο τριπλ νταμπλ του Νίκολα Γιόκιτς, φτάνοντας έτσι τις επτά συνεχόμενες νίκες!

Ήταν μάλιστα μία νίκη που ήρθε με ανατροπή καθώς οι φιλοξενούμενοι Νάγκετς προηγήθηκαν με 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και κράτησαν προβάδισμα εννιά στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα ήταν απόλυτη η κυριαρχία των Σέλτικς.

Χάρη στην έβδομη αυτή σερί νίκη, μάλιστα, οι Σέλτικς χτυπούν την πόρτα της εξάδας στην Ανατολή, καθώς βρίσκονται μόλις μισή επιτυχία πίσω από τους “καυτούς” Ράπτορς, που με οκτώ απανωτά θετικά αποτελέσματα κρατούν αυτήν τη στιγμή την 6η θέση στην πιο ανταγωνιστική ανατολική περιφέρεια που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια.

Ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς μέτρησε 15 πόντους και 16 ριμπάουντ παλεύοντας όσο μπορούσε απέναντι στον Γιόκιτς που πέτυχε το 71ο τριπλ νταμπλ καριέρας με 23 πόντους, 16 “σκουπίδια” και 11 ααίστ. Έκανε πάντως και εννιά λάθη, πολλά για το αγωνιστικό βεληνεκές του MVP του ΝΒΑ. Συνολικά οι Νάγκετς υπέπεσαν σε 21 λάθη κι ο Joker παραδέχτηκε πως ήταν πάρα πολλά για να τα αντέξουν σε ένα τόσο ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Απόλυτα πετυχημένο ήταν και το ντεμπούτο του Ντέρικ Ουίλιαμς με την πράσινη φανέλα μετά την ανταλλαγή του από τους Σπερς για τον Τζος Ρίτσαρντσον. Ο Ουάιτ ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 15 πόντους (6ριμπ., 3/7τριπ.), βοηθώντας τους Σέλτικς να βρουν ενέργεια. Ο Τζέιλεν Μπράουν έμεινε χαμηλά στους 12 με 4/17 σουτ.

Ο Άαρον Γκόρντον έβαλε 17 πόντους κι ο Φακούντο Καμπάτσο πάλεψε πολύ ερχόμενος από τον πάγκο με 14 πόντους (3/6 τρίποντα). Οι Νάγκετς κρατούν την 6η θέση των πλέι οφ στη Δύση με 1,5 νίκη διαφορά από τους 7ους Τίμπεργουλφς.