Μπουλς: “Ταύροι εν υαλοπωλείο” στην 4η περίοδο με τρομερό – και πάλι- ΝτεΡόζαν (Video)

2022-02-12T07:35:07+00:00 2022-02-12T07:35:32+00:00.

12/Feb/22 07:35

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν πέτυχε 35 πόντους κι οδήγησε τους Μπουλς σε μεγάλη νίκη με 134-122 επί των Τίμπεργουλφς στο Σικάγο, χάρη στην επιβλητική τους εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο…

Μπουλς άνοιξαν την τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 15-2 και την ολοκλήρωσαν με 42-31 χάρη στους 16 του ΝτεΜαρ, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους Τίμπεργουλφς στα “κρύα του λουτρού”.

Ο ΝτεΡόζαν έβαλε 35 πόντους και συμπλήρωσε πέντε σερί παιχνίδια με +31π. και μετράει μέσο όρο 34,5 πόντους μέσα στον Φεβρουάριο! Είχε ακόμα έξι ασίστ και έξι ριμπάουντ και οι Μπουλς κατάφεραν να πετύχουν ρεκόρ σεζόν στο σκοράρισμα και στα ποσοστά εντός πεδιάς (63,2%).

Κι όλα αυτά παρότι ο Ζακ ΛαΒιν έμεινε στους 12 πόντους με 5/14 σουτ!

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς πρόσθεσε 26 (8ριμπ., 7ασ.) ενώ 22 έβαλε ο Κόμπι Ουάιτ (6/10τριπ.) από τον πάγκο. Με νταμπλ νταμπλ τέλειωσε το ματς ο Ντοσούμνου – βασικός εδώ και καιρό στα γκαρντ- έχοντας 14 πόντους και 10 ασίστ.
Οι Μπουλς μοιράζονται τη 2η θέση της Ανατολής με τους Καβαλίερς και απέχουν μία νίκη από τους Μαϊάμι Χιτ που εδώ και μερικές μέρες βρίσκονται στην κορυφή.

Κορυφαίος των Τίμπεργουλφς ήταν ο Άντονι Έντουαρντς με 31 πόντους κι οκτώ ασίστ, ενώ ο Καρλ Άντονι Τάουνς μέτρησε 27 κι οκτώ αντίστοιχα.