Κλίπερς: Θρίαμβος επί των Ουόριορς παρά τους 33 του Στεφ (Video)

2022-02-15T07:53:59+00:00 2022-02-15T07:53:59+00:00.

15/Feb/22 07:53

O Τέρανς Μαν πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 25 πόντους και οι Κλίπερς θριάμβευσαν με 119-104 επί των Ουόριορς, παρά τους 33 πόντους που πέτυχε ο Στεφ Κάρι. Ήταν όμως μόνος του…

Οι Κλίπερς βρήκαν πόντους από… παντού με τον Μαν να μετράει 14 από τους 25 πόντους του στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο είχε 6/7 σουτ κι οι Κλίπερς έκαναν ένα 33-19, κερδίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι σε αυτό το διάστημα με το σκορ στους δύο πόντους στο ημίχρονο υπέρ τους.
Θέλετε το οξύμωρο με αυτήν την ομάδα; Είχαν τρεις σερί ήττες με τον Νόρμαν Πάουελ στη σύνθεση τους (και πρώτο σκόρερ), ενώ μόλις τραυματίστηκε σπάζοντας το πόδι του (!), γύρισαν στις επιτυχίες για δεύτερο συνεχόμενη φορά! Φαίνεται θέλουν να … λείπουν παίκτες (μόνιμα έξω Καουάι και Πολ Τζορτζ).

Ο εξαιρετικός φέτος Ρέτζι Τζάκσον, σημείωσε 19 πόντους, ο Ίβιτσα Ζούμπατς πρόσθεσε 18 (9ριμπ.), 14 έβαλε ο Μπατούμ και 11 ο Μάρκους Μόρις, όλοι διψήφιοι της βασικής πεντάδας. Με 11 τέλειωσε το ματς κι ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον.

Ο Στεφ Κάρι κράτησε τους Ουόριορς σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τους 26 από τους 33 πόντους του με 9/11 σουτ. Μετά… σίγησε, με 2/7 σουτ και οι Κλίπερς που κατάφεραν να τον σταματήσουν, πήραν τη νίκη στην έδρα τους.

Ο Κλέι Τόμπσον έμεινε στους επτά πόντους με 3/14 σουτ(!), ενώ ο Άντριου Ουίγκινς πέτυχε 13, όσους κι ο Τζόρνταν Πουλ αλλά κυρίως σε “garbage time”, όταν το παιχνίδι είχε κριθεί.

Οι Ουόριορς διανύουν μία δύσκολη περίοδο καθώς έχασαν για τρίτη φορά στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους (μόνο τους Λέικερς νίκησαν) κι έμειναν πέντε νίκες πίσω από τους Σανς που εκτός συγκλονιστικής αλλαγής, δεν θα χάσουν το απόλυτο αβαντάζ έδρας για τα πλέι οφ. Κι ας απομένουν 26 ματς για να τελειώσει η κανονική περίοδος.

Οι 8οι Κλίπερς δεν φαίνεται να μένουν εκτός “play-in” αλλά ούτε να μπαίνουν απευθείας στα πλέι οφ αφού η διαφορά τους από την 6η θέση (Νάγκετς) παραμένει στις τέσσερις νίκες.