Ουόριορς-Νάγκετς: “Θεότρελο” φινάλε με ανατροπή και buzzer beater του Μόντε Μόρις (Video)

2022-02-17T07:16:24+00:00 2022-02-17T07:16:24+00:00.

17/Feb/22 07:16

Τέτοιο φινάλε αγώνα, τόσο “θεότρελα” δύο λεπτά είναι αυτά που θέλεις να βλέπεις στο μπάσκετ.

Ο Μόντε Μόρις πέτυχε τρίποντο νίκης at the buzzer μέσα στο Σαν Φρανσίσκο κι οι Νάγκετς πήραν τεράστια νίκη με 117-116 επί των Ουόριορς, ανατρέποντας διαφορά επτά πόντων στο τελευταίο ενάμισι λεπτό!

Δεν είναι μόνο το σουτ του πόιντ γκαρντ των Νάγκετς. Είναι ο τρόπος κι η ανατροπή.

Με 1:30 να απομένει, ο Μπριν Φορμπς μείωσε σε 113-108 κι ακολούθησαν καλάθια από τους Γκόρντον, Γιόκιτς και Μόρις που 14” πριν το φινάλε πήρε το αμυντικό ριμπάουντ μέσα από τα χέρια του Ουίγκινς για να βάλει μπροστά τους Νάγκετς με 114-113 με λέι απ στον αιφνιδιασμό!

Είχαν προηγηθεί δύο άστοχα σουτ του Κλέι Τόμπσον κι ένα του Στεφ Κάρι, αλλά ο τελευταίος με γκολ φάουλ έβαλε ξανά μπροστά τους Ουόριορς με δύο πόντους, 5,9” πριν το δραματικό φινάλε.
Ο Μάικ Μαλόουν πήρε τάιμ άουτ, η μπάλα πήγε στον Γιόκιτς φυσικά, αλλά ο Κεβόν Λούνεϊ του έκλεισε το διάδρομο μαζί με τον Κάρι. Ο MVP πάσαρε στον κατάλληλο χρόνο στον Μόντε Μόρις κι ο τελευταίος με φοβερό σουτ στην εκπνοή- παρότι βγήκε πάνω του ο Στεφ- έδωσε την περήφανη νίκη στους Νάγκετς, σοκάροντας τους Ουόριορς που έχασαν για τέταρτη φορά στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Δείτε και θα καταλάβετε…

Ο φοβερός Μόρις ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 πόντους ενώ είχε οκτώ λίγο πριν το τέλος!
Ο Γιόκιτς ισοπέδωσε τους Ουόριορς με 35 πόντους, 17 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, η τελευταία στο συμπαίκτη του για τη νίκη, ενώ στους 22 σταμάτησε ο Μπριν Φορμπς, μία πολύτιμη προσθήκη για τους Νάγκετς τις πρόσφατες εβδομάδες, οι οποίοι με τρεις σερί νίκες κρατούν την 6η θέση στη Δύση λίγο πριν το All Star Break.

Aντίθετα οι Ουόριορς έπεσαν 6,5 νίκες πίσω απόν τους Σανς και το απόλυτο αβαντάζ έδρας στο ΝΒΑ φαίνεται πως γέρνει οριστικά στους περσινούς φιναλίστ του.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 25 πόντους αλλά με 1/7 τρίποντα (6ασ.), ενώ ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 16 αλλά αστόχησε σε δύο σημαντικά σουτ στο τελευταίο λεπτό. Με 15 τέλειωσε το ματς ο Τζόρνταν Πουλ και 13 με εννιά ριμπάουντ ο Λούνεϊ.