Λέικερς-Τζαζ: Μυθικός ΛεΜπρόν το γύρισε μόνος του στο τελευταίο τρίλεπτο (Video)

2022-02-17T07:48:35+00:00 2022-02-17T07:48:35+00:00.

17/Feb/22 07:48

LOS ANGELES, CA - FEBRUARY 16: LeBron James #6 of the Los Angeles Lakers reacts to a play during the game against the Utah Jazz on February 16, 2022 at Crypto.Com Arena in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Andrew D. Bernstein/NBAE via Getty Images)

Ένας είναι ο “Βασιλιάς”. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς γύρισε μόνος του το παιχνίδι κατά των Τζαζ στο Λ.Α. και με μυθική εμφάνιση οδήγησε τους Λέικερς στη μεγάλη νίκη με 106-101, νίκη ανάσα μετά τρία σερί αποτυχημένα αποτελέσματα. Κι όλα αυτά ενώ ο Άντονι Ντέιβις χτύπησε ξανά κι έπαιξε μόλις 17 λεπτά…

Με το σκορ στο 94-89 υπέρ των Τζαζ, ο ΛεΜπρόν πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους βάζοντας μπροστά την ομάδα του (δύο τρίποντα, δύο δίποντα), αλλά χρειάστηκε να δώσει και μία τελική πάσα στον Όστιν Ριβς που με τρίποντο 17” πριν το τέλος έκανε το 103-99, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους Λέικερς!

Ο Τζέιμς πέτυχε συνολικά 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο και 33 στο ματς με 3/8 τρίποντα, δύο από τα οποία στο τελευταίο δίλεπτο! Είχε ακόμα οκτώ ριμπάουντ κι έξι ασίστ στο ενεργητικό του, παίζοντας 40 ολόκληρα λεπτά…

Ο Ντέιβις χτύπησε στον αστράγαλο (διάστρεμμα) κι αποχώρησε 3′ πριν το φινάλε του ημιχρόνου κι έφυγε από το γήπεδο υποβασταζόμενος από τους ΝτιΆντρε Τζόρνταν και Ντουάιτ Χάουαρντ ενώ ήδη είχε πετύχει 17 πόντους στα 17 λεπτά που πρόλαβε να αγωνιστεί!

Στους 17 σταμάτησε κι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ που πέτυχε βολές προς το τέλος ενώ με 13 τέλειωσε το ματς ο Μαλίκ Μονκ για τους Λέικερς που παραμένουν στην 9η θέση της Δύσης χωρίς μεγάλη προοπτική να μπουν στην εξάδα αφού απέχουν έξι νίκες από τους Νάγκετς!

Οι Τζαζ έχασαν για πρώτη φορά μετά έξι σερί νίκες! Ο Ντόνοβαν Μίτσελ έκανε φοβερό παιχνίδι με 37 πόντους (5/11 τρίποντα) ενώ 15 έβαλε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που μείωσε σε 100-99 πριν το τρίποντο του Όστιν Ριβς.