ΝΒΑ: Ο ΝτεΡόζαν ξεπέρασε τον Ουίλτ Τσάμπερλεν κι έφτασε τον Τζόρνταν !

2022-02-17T09:00:40+00:00 2022-02-17T09:00:40+00:00.

17/Feb/22 09:00

O NτεΜαρ ΝτεΡόζαν κάνει μία μαγική χρονιά και τα ρεκόρ πέφτουν το ένα πίσω από το άλλο, οδηγώντας παράλληλα τους Μπουλς στην κορυφή της Ανατολής!

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν πέτυχε 38 πόντους με 16/27 σουτ οδηγώντας τους Μπουλς στη νίκη με 125-118 επί των Κινγκς στο Σικάγο κι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που πετυχαίνει +35 πόντους με πάνω από 50% σε επτά σερί ματς!
Ξεπέρασε έτσι τον τεράστιο Ουίλτ Τσάμπερλεν που είχε έξι σερί τέτοια ματς (δύο φορές) από το 1962 και το 1963, ενώ με οκτώ στη σειρά παιχνίδια των τουλάχιστον 30 πόντων, ο ΝτεΡόζαν έφτασε τον Μάικλ Τζόρνταν ως οι μοναδικοί παίκτες των Μπουλς που το έχουν καταφέρει!

Οι Μπουλς πέτυχαν την πέμπτη σερί νίκη τους (6/8 στο σερί του ΝτεΡόζαν) και ανέβηκαν στην 1η θέση της ανατολικής περιφέρειας.

Με τις επιδόσεις του ΝτεΡόζαν θα ήταν κρίμα να υποβιβάσουμε τον υπέροχο Κόμπι Ουάιτ που στη θέση του ΛαΒιν, έβαλε 31 πόντους με 6/11 τρίποντα! Ο Νίκολα Βούτσεβιτς πρόσθεσε 21.

Ο ΝτεΆαρον Φοξ πέτυχε 33 πόντους για τους Κινγκς, με τον Ντομάντας Σαμπόνις να αγγίζει το τριπλ νταμπλ έχοντας 22 πόντους, 12 ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ.

Οι Νετς συνέχισαν τις νίκες – δύο στη σειρά με το νέο τους σχήμα και χωρίς τους Ντουράντ και Μπεν Σίμονς ακόμα (ούτε τον Ίρβιννγκ)- νικώντας στο ντέρμπι της Νέας Υόρκης με 111-106 των Νικς στο “Madison Square Garden”!

Ο Σεθ Κάρι συνέχισε δυναμικά με 20 πόντους με τους Νετς να πετυχαίνουν ένα επί μέρους σκορ 38-19 στην τελευταία περίοδο και διαφορά 27 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Καμ Τόμας έβαλε 21 πόντους, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πρόσθεσε 19 (10ρ.), ενώ ο Αντρέ Ντράμοντ είχε 11 πόντους και 19 ριμπάουντ σε μόλις 23 λεπτά. Ο Όλντριτζ έπαιξε 22 και μαζί συνθέτουν πλέον ένα φοβερό δίδυμο στο “πέντε”.