Μπακς-Σίξερς: Ο φοβερός Εμπίντ νίκησε τον παραλίγο “τριπλό” Γιάννη (Video)

2022-02-18T07:20:59+00:00 2022-02-18T07:20:59+00:00.

18/Feb/22 07:20

Οι Σίξερς κι ο Τζοέλ Εμπίντ θα πάνε χαμογελαστοί στο All Star Break χάρη στο μεγάλο διπλό με 123-120 επί των Μπακς του εκπληκτικού Γιάννη Αντετοκούνμπο…

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.netυ

Ο Γιάννης άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και εννιά ασίστ στο ενεργητικό του, αλλά δεν ήταν αρκετές οι επιδόσεις του απέναντι σε αυτές του Εμπίντ (42 πόντοι, 14 ριμπάουντ, πέντε τελικές πάσες), καθώς οι πρωταθλητές τα … θαλάσσωσαν στα τελευταία τέσσερα λεπτά του συναρπαστικού αγώνα στο Μιλγουόκι.

Με τρίποντο του Γιάννη (2/4), οι Μπακς γύρισαν από το -15 στις αρχές της τρίτης περιόδου και μάλιστα προηγήθηκαν με 116-112 με 3:56 να απομένουν για τη λήξη. Από εκεί και πέρα όμως, δέχτηκαν οκτώ σερί πόντους έχοντας έξι άστοχα σουτ και λάθη κι οι Σίξερς πέρασαν μπροστά με 120-116.

Παρόλα αυτά ο Κρις Μίντλετον είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά έμεινε στα… 2/12 τρίποντα (19π.).

Οι Σίξερς έπιασαν τους Μπακς στη βαθμολογία (μαζί κι οι Καβαλίερς από τις θέσεις 3-5) με τον Εμπίντ να μετράει 42 πόντους με 14/21 σουτ (3/4τριπ.) και 11/14 βολές, ενώ ο Γιάννης είχε 13/23 σουτ και 4/5 βολές.

Οι φιλοξενούμενοι προέρχονταν από την εξευτελιστική ήττα με 48 πόντους διαφορά από τους Σέλτικς κι έπαιξαν χωρίς τον Τζέιμς Χάρντεν που θα τον δούμε με τη φανέλα τους μετά το All Star Break.

Ο Τόμπι Χάρις πρόσθεσε 19 πόντους, άλλους τόσους έβαλε ο Ταϊρίς Μάξεϊ και 18 ο Τζορτζ Νιανγκ που ξεκίνησε βασικός και είχε 5/10 έξω από τα 7.25 μέτρα.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 24 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Γιάννη, ενώ 18 έβαλε ως βασικός ο Τζόρνταν Νουόρα (έπαιξε βασικός αντί του απόντα, Γκρέισον Άλεν) και 17 ο Μπόμπις Πόρτις που δεν μπορούσε να σταματήσει τον Εμπίντ μαζί με τον Σερζ Ιμπάκα.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε μόλις ένα λεπτό χωρίς να σκοράρει. Μπακς και Σίξερς βρίσκονται τώρα 2,5 νίκες πίσω από τους πρωτοπόρους στην Ανατολή, Χιτ και Μπουλς.