All Star Game: Πήρε το ντέρμπι ξανά η Team LeBron με ΜΥΘΙΚΟ MVP Κάρι και τρομερό Γιάννη! (videos)

2022-02-21T05:05:00+00:00 2022-02-21T08:27:45+00:00.

21/Feb/22 05:05

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το All Star Game του ΝΒΑ στο Κλίβελαντ με την Team LeBron να κερδίζει το ντέρμπι με 163-160 κόντρα στην Team Durant με τους Στεφ Κάρι και Γιάννη Αντετοκούνμπο να ξεχωρίζουν.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η σπουδαία γιορτή του ΝΒΑ για το 2022 ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο αφού η παράσταση που χάρισαν στους φαν της λίγκας η Team LeBron και η Team Durant ήταν απολαυστική με την παρέα του “Βασιλιά” να πανηγυρίζει για πέμπτη συνεχόμενη σεζόν τη νίκη στο “θρίλερ” όπως εξελίχθηκε με 163-160 μετά από δικό του τελευταίο καλάθι!

Ο Στεφ Κάρι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης όπου και αναδείχθηκε MVP για πρώτη φορά στην καριέρα του σε All Star Game μετρώντας 50 πόντους με 16/27 τρίποντα, ενώ από την αντίπερα όχθη ο Τζοέλ Εμπίντ πάλεψε με 36 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Όσον αφορά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν υπέροχος για μία ακόμα φορά σε All Star Game μετρώντας σε 27 λεπτά 30 πόντους με 15/21 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ και αν δεν υπήρχε ο Στεφ θα είχε αναδειχθεί ξανά ο κορυφαίος του αγώνα!

Από το πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο από τη μία και τον Τζοέλ Εμπίντ από την Team Durant να πρωταγωνιστούν και την παρέα του ΛεΜπρόν να προηγείται με 47-45.

Στη δεύτερη περίοδο το rotation των δύο ομάδων άνοιξε, αλλά το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ με τον Στεφ Κάρι με σερί τρίποντα να παίρνει φωτιά και τον Ντέβιν Μπούκερ από την άλλη πλευρά να απαντάει μαζί με τον Μάρεϊ και την Team Durant να προηγούνται εκείνοι με 49-46 και με 94-93 στο ημίχρονο!

Στο show του πρώτο μέρους το ΝΒΑ τίμησε τους 75 καλύτερους παίκτες στη ιστορία της λίγκας που τιμήθηκαν με τον δικό μας “Greek Freak” φυσικά να δίνει το παρών και να αποθεώνεται όπως και οι υπόλοιποι σταρ της λίγκας με τον μεγάλο χαμό στο γήπεδο να γίνεται για τους Μάικλ Τζόρνταν και για τον αδικοχαμένο Κόμπι Μπράιαντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Κλίβελαντ o Κάρι έκανε ότι ήθελε φτάνοντας τους 45 πόντους με 15 τρίποντα (!), αλλά η αντίπαλη ομάδα έμενε συνεχώς κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα το ισόπαλο 45-45 και το συνολικό σκορ να καταγράφεται σε 139-138 υπέρ της Team Durant και τον νικητή να κρίνεται στους 163!

Οι άμυνες στην τέταρτη περίοδο άρχισαν να “υπάρχουν” και τα φάουλ ήταν πιο συχνά με τον Εμπίντ να κρατάει ζωντανή την Team Durant με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ένα ξέσπασμα με ηγέτη τον Γιάννη και ένα καλάθι του ΛεΜπρόν έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους με 163-160.