Ουόριορς: Σάρωσαν τους Μπλέιζερς με 37 πόντους στο Πόρτλαντ (Video)

2022-02-25T07:43:59+00:00 2022-02-25T07:43:59+00:00.

25/Feb/22 07:43

stephen curry golden state warriors

Οι διαλυμένοι από τραυματισμούς, Μπλέιζερς, έκαναν το… λάθος να προηγηθούν με 29-19 χάρη στον Ανφέρνι Σάιμονς που έβαλε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Λίγα λεπτά αργότερα ήταν πίσω στο σκορ με … 57-38!

Οι Ουόριορς διέλυσαν με 132-95 του Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ, χρησιμοποιώντας ένα επί μέρους 38-9 στο πρώτο ημίχρονο, αλλάζοντας τις ισορροπίες στον αγώνα που στο δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε πάρτι για τους φιλοξενούμενους με +24 πόντους.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 18 πόντους κι έκανε ρεκόρ σεζόν με 14 ασίστ , ενώ ίδιο αριθμό σκόραρε κι ο Κλέι Τόμπσον. Έπαιξαν μόλις 27 και 25 λεπτά αφού δεν χρειάστηκε παραπάνω προφανώς.
Οκτώ παίκτες του Στιβ Κερ πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κουμίνγκα να προσθέτει 17 και τον Τζόρνταν Πουλ να έχει 15.

Οι Ουόριορς επέστρεψαν στις νίκες μετά το All Star Break, ενώ είχαν υποστεί 4/5 ήττες πριν από αυτό.

Οι Μπλέιζερς παίζουν πλέον με σύνθεση… ανάγκης αφού έχασαν και τον Γιουσούφ Νούρκιτς μετά τον Ντάμιαν Λίλαρντ (και τον Νασίρ Λιτλ). Ο Σάιμονς έμεινε στους 24 τελικά ενώ 14 έβαλε ο Τζάστις Ουίνσλοου. Κρατούν ακόμα τη 10η θέση στη Δύση που οδηγεί στα play-in παιχνίδια, αλλά πόσο θα αντέξουν με τόσες ελλείψεις;