NBA: ΜΕΓΑΛΗ νίκη των Μάβερικς, έχασε triple-double για… δύο πόντους ο Γιόκιτς!

2022-02-28T07:59:39+00:00 2022-02-28T07:59:39+00:00.

28/Feb/22 07:59

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή για τους Μάβερικς κόντρα στους Ουόριορς. Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς και οι βαθμολογίες.

Αν δεν υπήρχε η νέα μεγάλη ήττα των Λέικερς από τους Πέλικανς, τότε σίγουρα το αποτέλεσμα, που θα ξεχώριζε στο πρόγραμμα του ΝΒΑ, θα ήταν αυτό στο Γκόλντεν Στέιτ.

Εκεί, οι Μάβερικς πήραν μία σπουδαία νίκη με 101-107, κάνοντας μία φοβερή τέταρτη περίοδο με επιμέρους 13-33, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί ακόμα και με 21 πόντους.

Ο Ντόντσιτς με 34 πόντους-11 ριμπάουντ έδειξε τον δρόμο στους Μάβερικς του 36-25, ενώ 24 πρόσθεσε ο Ντινγουϊντι.

Στους 27 σταμάτησε ο Κάρι με 3/10 τρίποντα, 18 είχε ο Ουίγκινς για τους Ουόριορς του 43-18.

Τα 12λεπτα: 37-23, 60-48, 88-74, 101-107

Ρόκετς-Κλίπερς 98-99

Ένα σουτ του Τζάκσον στο -1:25′ (95-97) ήταν αρκετό για τους Κλίπερς (32-31) να φτάσουν στη νίκη με 98-99 απέναντι στους Ρόκετς (15-45).

Η πέμπτη νίκη στα έξι τελευταία ματς είχε την υπογραφή του Τζάκσον με 26 πόντους-9 ριμπάουντ-6 ασίστ, ενώ 14 πόντους-15 ριμπάουντ είχε ο Ζούμπατς. Ο Κρίστοφερ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Χιούστον με 17.

Μπλέιζερς-Νάγκετς 92-124

Κι όμως, ο Γιόκιτς δεν έκανε triple double, παρόλο που είχε 18 ριμπάουντ-11 ασίστ.

Οι Νάγκετς(36-25) πήραν μία χαλαρή νίκη με 92-124 κόντρα στους Μπλέιζερς (25-36), με τον Σέρβο να παίζει μόλις 26 με 3/5 σουτ.

Ο Γκριν είχε 20, ο Κάζινς 19 για τους νικητές, για την έκτη σερί νίκη του Ντένβερ. Ο Σίμονς είχε 16 για το Πόρτλαντ.

Χόρνετς-Πίστονς 126-127

Στο ”θρίλερ” της βραδιάς, που κρίθηκε στη παράταση, οι Πίστονς (15-46) έφυγαν νικητές από τη Σάρλοτ (30-32) με 126-127.

Ο Ολίνικ έβαλε το μεγάλο σουτ νίκης στο… μηδέν, σε ένα ματς που η μέγιστη διαφορά των δύο ομάδων ήταν 6 και 7 πόντοι αντίστοιχα.

Ο ”ήρωας” της τελευταίας στιγμής είχε 20 πόντους-8 ριμπάουντ, ο Μπέι 28 και ο Γκραν 26, ενώ δεν ήταν αρκετοί για τους Χόρνετς οι Ροζίερ (33) και Μπρίντζις (29).

Πέισερς-Σέλτικς 128-107

Οι Σέλτικς (36-27) μετρούσαν επτά σερί εκτός έδρας νίκες, αλλά οι Πέισερς (21-41) είχαν αντίθετη άποψη με το τελικό 128-107.

Το ματς… τελείωσε στη δεύτερη περίοδο με το 39-25 αυτής. Ο Μπρίσετ είχε 27 πόντους, ο Χαλιμπάρτον 22, ο Χιλντ 21 και ο Μπρόγκντον 20, για την δεύτερη νίκη της Ιντιάνα στα τελευταία 10 ματς.

Τέιτουμ με 24 και Μπράουν με 23 δεν ήταν αρκετοί για τη Βοστώνη.