Μάβερικς: “Λούκα Μάτζικ” υπέταξε ξανά τους Ουόριορς! (Video)

2022-03-04T07:36:51+00:00 2022-03-04T07:36:51+00:00.

04/Mar/22 07:36

Ο Λούκα Μάτζικ Ντόντσιτς έχει βαλθεί να φέρει τους Μάβερικς στην τετράδα. Με 41 πόντους κατά των Ουόριορς του Στεφ Κάρι, έκανε τη διαφορά κι οδήγησε την ομάδα του σε περήφανη νίκη με 122-113 στο Ντάλας, στο πρώτο ματς μετά τις ανταλλαγές που έφεραν τον Ντινγουίντι στους Μάβερικς και τον Πορζίνγκις στους Ουίζαρντς.

Ο Ντόντσιτς έβαλε 41 πόντους αγγίζοντας το τριπλ νταμπλ με 10 ριμπάουντ και εννιά ασίστ σε μία συγκλονιστική εμφάνιση που ξεσήκωσε τους φανς των Μάβερικς στο Ντάλας, καθώς είδαν την ομάδα τους να νικούν τους Ουόριορς δεύτερη φορά σε πέντε μέρες!
Γενικά οι Ουόριορς περνάνε μία πολύ δύσκολη περίοδο, έχασαν τρίτο σερί ματς (αρνητικό ρεκόρ για φέτος) και 7/9 στα τελευταία τους παιχνίδια! Κρατούν τη 2η θέση, ενώ οι Μάβερικς βρίσκονται στην 5η λίγο πίσω – δύο νίκες- από τους Τζαζ.

Οι Μάβερικς προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με 17 νωρίτερα, αλλά οι Ουόριορς κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα μισά της τέταρτης με ένα επιθετικό κρεσέντο του Μόουζες Μούντι που έβαλε και τους 13 πόντους του σε αυτό το διάστημα.
Με τη διαφορά στους τέσσερις “μίλησε” ο Σπένσερ Ντινγούιντι (17π.) με πέντε πόντους, ενώ ένα τρίποντο του Ρέτζι Μπούλοκ (14π., 4/12τριπ.) κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Οι Ουόριορς δεν κατάφεραν ποτέ να μπουν μπροστά στο σκορ παρότι βρήκαν σκορ από διάφορους παίκτες. Ο Στεφ Κάρι έβαλε 21 με 4/5 τρίποντα (9 ασίστ), ο Τζόρνταν Πουλ ήταν πρώτος σκόρερ με 23, ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 17 κι ο Κέι Τόμπσον επέστρεψε μετά τρία ματς με 16 πόντους.