Μπακς: Πήραν το ντέρμπι με τους Σανς με… άπιαστο Μίντλετον (videos)

2022-03-07T00:09:19+00:00 2022-03-08T14:44:58+00:00.

07/Mar/22 00:09

Μεγάλη νίκη για τους Μπακς με 132-122 απέναντι στους Σανς, με τον Μίντλετον να κάνει μεγάλο ματς και τον Χόλιντεϊ και τον Γιάννη να ακολουθούν.

Έπαιξαν σαν πρωταθλητές και κέρδισαν!

Οι Μπακς του 40-25 επέστρεψαν από το -10 και πήραν τη νίκη κόντρα στους Σανς με 132-122, στην δεύτερη φετινή συνάντηση των περσινών φιναλίστ, με το μεταξύ τους ρεκόρ να είναι στο 1-1 πλέον.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Σανς, οι οποίοι έμειναν σταθερά στους 10 πόντους, παρά τα 7/7 δίποντα του Γιάννη. Πριν το ημίχρονο, όμως, οι Μπακς μείωσαν σε 60-63.

Η συνέχεια ήταν μία επανάληψη, όμως αυτή τη φορά οι πρωταθλητές πέρασαν μπροστά με 90-91 με Μίντλετον και Ιμπάκα, στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι επιβεβαίωσε την φήμη του στα τελευταία λεπτά. Οι Μπακς έκαναν εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και από το 120-121 έφτασαν στο 129-122, με τον Μίντλετον να τελειώνει το ματς με καλάθι στο -51”.

Ο τελευταίος ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές με 44 πόντους-8 ριμπάουντ-5 ασίστ, ενώ 19-13-6 με 8/13 σου είχε ο Γιάννης, που στο δεύτερο μέρος περιορίστηκε στο αμυντικό και δημιουργικό κομμάτι.

Ο Χόλιντεϊ ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους-9 ασίστ, ενώ για το Φοίνιξ του 51-13 (χωρίς Πολ και Μπούκερ), 30 είχε ο Έιτον και 23 ο Πέιν.

Τα 12λεπτα: 30-33, 60-63, 90-91, 132-122

Μπακς: Γιάννης 19, Μίντλετον 44, Πόρτις 9, Χόλιντεϊ 24, Άλεν 10, Νουόρα 12, Ιμπάκα 14, Κάρτερ, Ντέμπρι, Θανάσης, Ουίγκιντον

Σανς: Κράουντερ 19, Μπίντζις 14, Έιτον 30, Πέιν 23, Σάμετ 17, Κρεγκ 5, ΜακΓκι 6, Μπιγιόμπο, Χόλιντεϊ 8, Ουέινράϊτ, Πέιτον