Mπακς: Διαστημικός Γιάννης σκόρπισε τους Θάντερ του θετικού Ποκουσέφσκι (Video)

2022-03-09T07:14:08+00:00 2022-03-09T07:14:08+00:00.

09/Mar/22 07:14

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε 39 πόντους με 4/4 τρίποντα και οι Μπακς διέλυσαν με 142-115 τους Θάντερ στην Οκλαχόμα Σίτι, πετυχαίνοντας έτσι την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μέτρησε 39 πόντους έχοντας 4/4 εύστοχα τρίποντα (!) και 13/19 σουτ συνολικά (9/13 βολές), ενώ πρόσθεσε επτά ριμπάουντ, επτά ασίστ, τρία κλεψίματα και ένα μπλοκ. Θέλετε και το καλύτερο; Όλα αυτά σε μόλις 28 λεπτά συμμετοχής στα οποία υπέπεσε σε ένα λάθος!

Είχε τόση αυτοπεποίθηση ο Γιάννης που ήταν αυτός που ζήτησε την μπάλα κι “εκτέλεσε” buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ευστοχώντας από τα 8,5 μέτρα! Χάρη σε αυτό το σουτ, το σκορ πήγε στο 76-65, ξεκολλώντας λίγο τους Μπακς από το “πρες” των γηπεδούχων Θάντερ.

Οι Μπακς έφτασαν στους 142 πόντους που αποτελεί ρεκόρ σεζόν και σε αυτό βοήθησε το 37-22 στην τελευταία περίοδο που ξεκίνησε με επτά σερί πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 25 πόντους κι εννιά ασίστ, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις είχε 18 και 14 ριμπάουντ στο ενεργητικό του. Ιμπάκα (14), Χόλιντεϊ (13), Τζεβόν Κάρτερ (12) και Νουόρα (11) ξεπέρασαν κι αυτοί τους 10 για τους Μπακς που έπιασαν τους Σίξερς στη 2η θέση της ανατολικής περιφέρειας, τρεις νίκες πίσω από τους πρωτοπόρους Μαϊάμι Χιτ.

Ο Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ έκανε ακόμα ένα σπουδαίο παιχνίδι με 33 πόντους και ρεκόρ καριέρας 14 ασίστ (συν οκτώ ριμπάουντ) συμπληρώνοντας 6/7 ματς με +30 πόντους μετά το All Star Break. Κρίμα που παίζει στους Θάντερ

Ο Σάσα Ποκουσέφσκι ήρθε αυτή τη φορά από τον πάγκο των Θάντερ, αλλά είχε θετικότατη παρουσία στο παρκέ στα 28 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε. Ο παλιός παίκτης του Ολυμπιακού μέτρησε 13 πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ στο ενεργητικό του κι ήταν τρίτος σκόρερ των Θάντερ (Λίντι Ουότερς 16).