Ουόριορς: Φοβερός Κάρι, clutch Πουλ και μεγάλη νίκη με 13-0 στο φινάλε επί των Νάγκετς (Video)

2022-03-11T07:57:05+00:00 2022-03-11T07:57:05+00:00.

11/Mar/22 07:57

DENVER, CO - MARCH 10: Stephen Curry #30 and Jordan Poole #3 of the Golden State Warriors celebrate during the game against the Denver Nuggets on March 10, 2022 at the Ball Arena in Denver, Colorado. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Bart Young/NBAE via Getty Images)

Οι Ουόριορς δεν είχαν κερδίσει ούτε μία φορά φέτος τους Νάγκετς, 0-3, ως τα ξημερώματα. Και χρειάστηκαν 24 πόντοι του Στεφ Κάρι στο δεύτερο ημίχρονο (34 στο σύνολο) και δύο clutch τρίποντα του εξαιρετικού Τζόρνταν Πουλ στο τελευταίο λεπτό, για να ολοκληρώσουν με ένα 13-0 το παιχνίδι στο Ντένβερ, επικρατώντας με 113-102!

Ο Στεφ Κάρι ξεπέρασε το φράγμα των 20.000 πόντων βάζοντας 34 επί των Νάγκετς, χάρη στο εξαιρετικό του δεύτερο ημίχρονο και περισσότερο την τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο πέτυχε τους 18. Οι Ουόριορς βρίσκονταν πίσω με εννιά στο ημίχρονο, αλλά χάρη στον Κάρι προσπέρασαν στο σκορ με 37-24 στο τρίτο 12λεπτο.

Οι Νάγκετς απάντησαν κυρίως χάρη στον Νίκολα Γιόκιτς που άγγιξε το 19ο φετινό του τριπλ νταμπλ (23π., 12ρ., 9ασ.), φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό μπροστά στο σκορ.

Εκεί όμως μίλησε ο Τζόρνταν Πουλ. Ο αναπληρωματικός γκαρντ των Ουόριορς πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα, ελεύθερος επειδή η άμυνα των Νάγκετς “δίπλωσε” πάνω στον Κάρι και με αυτά – 21 πόντους στο σύνολο με 4/7τριπ.- έκανε τη διαφορά στο τέλος, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του!

Ο Κάρι είχε 5/12 τρίποντα και εννιά ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ από 18 πόντους πέτυχαν ο Κλέι Τόμπσον και ο Τζόναθαν Κουμίνγκα σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Οι Ουόριορς έπιασαν με αυτήν τη νίκη τους Γκρίζλις στη 2η θέση και αν προχωρήσουν στα πλέι οφ, τότε οι δύο τους θα αναμετρηθούν στα ημιτελικά της Δύσης. Οπότε αυτή τη στιγμή παλεύουν για το αβαντάζ.

Οι Νάγκετς έχασαν για πρώτη φορά μετά τέσσερις σερί επιτυχίες ενώ είχαν 9/10 νίκες στα τελευταία τους παιχνίδια! Παραμένουν στην 6η θέση που δίνει απευθείας πρόκριση αλλά οι Τίμπεργουλφς (7η θέση) πλησίασαν πλέον στις δύο νίκες απόσταση.

Ο Μόντε Μόρις έβαλε 19 πόντους κι ο Άαρον Γκόρντον πρόσθεσε 10 και 11 ριμπάουντ.