Καβαλίερς: Μεγάλη διπλή ανατροπή επί των Νάγκετς, τέλος στο σερί (Video)

2022-03-19T07:47:40+00:00 2022-03-19T23:26:17+00:00.

19/Mar/22 07:47

Οι Νάγκετς μετρούσαν επτά σερί νίκες εκτός έδρας, ρεκόρ οργανισμού. Φαινόταν πως στο Κλίβελαντ θα τα καταφέρουν και πάλι. Φευ …

Οι Καβαλίερς πήραν μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη με 119-116 στην παράταση, πετυχαίνοντας διπλή ανατροπή επί των Νάγκετς στην κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά και στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το Ντένβερ ήταν μπροστά με 92-78 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Καβαλίερς κατάφεραν και το γύρισαν, στέλνοντας το ματς στην παράταση αφού ο Γιόκιτς αστόχησε στην εκπνοή.
Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Νάγκετς προηγήθηκαν με 114-109 και έμεναν 2:18 για τη λήξη, αλλά οι Καβς ισοφάρισαν και με καθοριστικό τρίποντο του Λάουρι Μαρκάνεν, 29” πριν το τέλος, πέρασαν μπροστά. Ο Γιόκιτς απάντησε, ο εξαιρετικός Έβαν Μόμπλεϊ έκανα το +3 κι ο Μπόουνς Χάιλαντ αστόχησε στο φινάλε του αγώνα.

Ο Λάουρι Μαρκάνεν έκανε ρεκόρ σεζόν με 31 πόντους (10 ριμπάουντ, τέσσερα κλεψίματα) και ο Μόμπλεϊ μέτρησε 27 πόντους και 11 ριμπάουντ. Έβαλε εννιά στην παράταση από τους 12 των Καβαλίερς!
Ο Ντάριους Γκάρλαντ σημείωσε 25 πόντους και μοίρασε 14 ασίστ για το Κλίβελαντ που πήρε προβάδισμα μίας νίκης από τους Ράπτορς για την 6η θέση που δίνει απευθείας πρόκριση στα πλέι οφ της Ανατολής. Βρίσκονται όμως και μόλις μία νίκη από την 5η καθώς οι Μπουλς έχουν χάσει το ρυθμό τους (τρεις σερί ήττες).

Ο Γιόκιτς είχε 32 πόντους, 10 ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ, ο Άαρον Γκόρντον πρόσθεσε 20 κι ο ρούκι Μπόουνς Χάιλαντ, πρόσθεσε 17 και οκτώ ασίστ.

Οι Νάγκετς έχουν πλέον μόλις μία νίκη πλεονέκτημα για την 6η θέση της Δύσης έναντι των ορμητικών (9-1 στα τελευταία δέκα ματς) Τίμπεργουλφς.