ΝΒΑ: Προέλαση των Σέλτικς, φοβερός Έιτον για τους “καυτούς” Σανς (Videos)

2022-03-24T09:02:40+00:00 2022-03-24T09:06:01+00:00.

24/Mar/22 09:02

Στις 31 Ιανουαρίου οι Σέλτικς είχαν μόλις +2 νίκες από το 50% και βρίσκονταν στην 9η θέση. Δύο μήνες μετά ισοβαθμούν στη 2η θέση της ανατολικής περιφέρειας (με Μπακς και Σίξερς) με ρεκόρ 46-28 και διεκδικούν ακόμα και την 1η!

Μετά ένα φοβερό 4-0 στο ταξίδι τους στη Δύση με τρεις νίκες άνω των 20 πόντων διαφορά, οι Σέλτικς διέλυσαν με 125-97 τους Τζαζ στη Βοστόνη, φτάνοντας τις πέντε σερί επιτυχίες και δείχνουν πανέτοιμοι για όλα ενόψει των πλέι οφ.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 26 πόντους (11 στην πρώτη περίοδο, 39-24 το σκορ), ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε άλλους τόσους, ενώ ο Μάρκους Σμαρτ έκανε ρεκόρ καριέρας με 13 ασίστ σε 27 λεπτά (5π.), οδηγώντας τους Σέλτικς σε μία πανεύκολη νίκη.
Ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς νίκησε τον Ρούντι Γκομπέρ στο ματς-απ των σέντερ, έχοντας 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ, ενώ ο Γάλλος “έγραψε” 14-11 στη στατιστική του χωρίς τάπα.

Οι Τζαζ έχασαν για δεύτερη σερί φορά και πλέον ισοβαθμούν με τους Μάβερικς στην 4η θέση της δυτικής περιφέρειας, με κίνδυνο να χάσουν το αβαντάζ έδρας.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ σημείωσε 37 πόντους αλλά δεν μπόρεσε να σώσει την κατάσταση.

Στη Μινεσότα τώρα, οι Σανς έφτασαν τις έξι συνεχόμενες νίκες και για μία ακόμα φορά τρέχουν το μεγαλύτερο σερί στο ΝΒΑ μετά το 125-116 επί των Τίμπεργουλφς!

Ο ΝτιΆντρε Έιτον έκανε τη διαφορά, πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας με 35 πόντους (15/24 σουτ, 4/4 βολές), ενώ είχε και 14 ριμπάουντ, κερδίζοντας κατά κράτος τον Καρλ Άντονι Τάουνς που περιορίστηκε στους 15 (11ρ.).

Οι Σανς έμειναν με εννιά πόντους πίσω στο ημίχρονο, αλλά αντεπιτέθηκαν και ειδικά στην τελευταία περίοδο κυριάρχησαν με 42-28.

Ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 28 πόντους με 13/16 βολές κι επτά ασίστ κι ο Λάντρι Σάμετ πρόσθεσε 19 με 5/9 τρίποντα. Οι Σανς άντεξαν όλο αυτό το διάστημα χωρίς τον τραυματία Κρις Πολ και συνεχίζουν ακάθεκτοι, έχοντας εξασφαλίσει το απόλυτο αβαντάζ έδρας.