Μπακς: Χωρίς Γιάννη και Μίντλετον … μία ανάσα από την κορυφή της Ανατολής! (Video)

2022-03-25T07:32:10+00:00 2022-03-25T07:32:10+00:00.

25/Mar/22 07:32

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κι ο Κρις Μίντλετον έμειναν στον πάγκο, αλλά οι πρωταθλητές Μπακς δεν είχαν κανένα πρόβλημα να νικήσουν με 114-102 τους Ουίζαρντς στο Μιλγουόκι και να φτάσουν μία ανάσα, μία νίκη μακριά από τους πρωτοπόρους στην Ανατολή, Μαϊάμι Χιτ!

O Γιάννης πονούσε και πάλι στο δεξί του γόνατο και μάλιστα ο κόουτς Μπουντενχόλζερ αμφέβαλλε αν θα τον έχει διαθέσιμο και στο επόμενο ματς (σ.σ. έχασε 2/3 από τα τελευταία παιχνίδια), ενώ ο έτερος All Star των Μπακς, Κρις Μίντλετον, πονούσε στον αριστερό καρπό και δεν έπαιξε σε back to back ματς.

Παρόλα αυτά, οι Μπακς βρήκαν άπειρες λύσεις και με ηγέτη των Τζρου Χόλιντεϊ, καθήλωσαν τους Ουίζαρντς. Ο Χόλιντεϊ μέτρησε 24 πόντους και 10 ασίστ πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια όταν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στην τέταρτη περίοδο κι ο Γκρέισον Άλεν πρόσθεσε 21 με 5/7 τρίποντα.

Να ‘ταν μόνο αυτοί; Ο Πατ Κόνατον έβαλε 16, ο Μπρουκ Λόπεζ 13, από 11 ο Ιμπάκα κι ο Πόρτις και 10 πόντους ο Τζορτζ Χιλ! Οι Μπακς προηγήθηκαν με 18 πόντους διαφορά στο ημίχρονο, με τον Γιάννη να χαίρεται κάθε στιγμή του αγώνα χειροκροτώντας τους συμπαίκτες του, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου, το σκορ ήταν 92-66!

Τώρα οι Μπακς βρίσκονται μία νίκη πίσω από τους Χιτ κι απομένουν εννιά παιχνίδια για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, διεκδικώντας σχεδόν στα ίσια το απόλυτο αβαντάζ έδρας στην περιφέρειας τους.

Οι Ουίζαρντς έχουν αποκλειστεί κι από τα play-in, όχι μαθηματικά ακόμα αλλά… σίγουρα.

Ο Ις Σμιθ έβαλε 17 πόντους κι ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 16, χωρίς να μπορέσει ως τώρα στην Ουάσινγκτον να προσφέρει κάτι διαφορετικό. Χωρίς τον Μπράντλεϊ Μπιλ οι Ουίζαρντς κατέρρευσαν κι από την εξάδα βρέθηκαν εκτός δεκάδας.